יולי 2020

אלוהי הקרח מול אלוהי המים

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

במאמר זה אדבר על נושא האלוהות, אני יודע שזה רגיש במיוחד, כי אמונה זה דבר שהרבה פעמים מאוד מחזיק אותנו ולפעמים אנחנו כל כך מזוהים ומחוברים לאמונה שלנו, שאפילו אם נריח איום למשהו שיכול לערער איכשהו על האמונה שלנו, מיד אנחנו קופצים על הרגליים האחוריות ונכנסים לעמדת מתקפה או מגננה.

אז תנו לי קודם להרגיע אתכם, אין לי כוונה לקחת ממכם שום אמונה על אלוהים ואני לא רוצה לקחת ממכם את הדת שלכם אם יש לכם כזו שאתם מאמינים בה.

אני מאמין שכל אדם שתשאל אותו מה זה אלוהים, יבין את זה בצורה אחרת, לפעמים קצת אחרת לפעמים מאוד אחרת, ואני מאמין שכל צורה של הרעיון הזה של אלוהים זו צורה שמוגבלת לדמיונו האישי של כל אדם.

אני גם מאמין בכוח מאוד מאוד גדול, ואני קורא לו אהבה, אז אני אישית לא מאמין בצורה שהיא איזו דמות או יישות כלשהי, אבל גם אני מאמין בצורה כלשהי של כוח שנותן את משמעות לחיים.

דיברתי על זה בהרחבה בסרטון אהבה והיקום.

גם הצורה שאני מאמין בה מוגבלת לגבולות הדמיון שלי, כמה ממה שאני מאמין נכון וכמה לא נכון, אני לא בדיוק יודע, אבל אני בכל זאת חושב שזה בסדר להכיר לכך שיש דברים שאנחנו מאמינים בהם שגם לדמיון שלנו יש חלק באיך שאנחנו תופסים ומבינים דברים. ובמיוחד אם אנחנו לוקחים את האמונה בערבון מוגבל ומבינים שלפחות חלקית יש פה סוג של השערה ולא 100% ידיעה מוצקה, אז אפילו זה טוב ומועיל להשתמש בדמיון ולהמשיך להאמין גם כשאנחנו לא לגמרי יכולים לדעת בוודאות מה נכון ומה לא.

אני לא מתיימר לקבוע שהאמונה שלי היא הכי נכונה, או הכי אמיתית. זו האמונה שלי, אני לא בא להגיד שאמונה באלוהים היא פחות נכונה משלי, ומי שאוהב להחזיק את האמונה הזו, זה בהחלט יכול להיות דבר טוב.

כמטפל היו לי גם הרבה מטופלים דתיים, וזה ממש לא סוטר שום דבר, להפך, האמונה באלוהים יכולה להתחבר בצורה מאוד מאוד יפה לסגנון הטיפול שלי.

המאמר הזה מיועד בשביל מי שכן אוהבים את האמונה באלוהים, ורוצים להסתכל על זה אולי בזווית נוספת, אולי לחשוב על זה קצת מחדש, אולי להתייחס לזה בצורה שאולי תרגיש יותר מתאימה עבורם.

אלוהי הקרח

אלוהי הקרח מבטיח שתהיה הכי מאושר בעולם, אבל רק בתנאי שתפעל בהתאם לדרך מאוד ספציפית עם שורה של הוראות וחוקים מאוד ספציפיים. זה לא משנה אם ההוראות והחוקים האלו לא ברורים לך, או לא מרגישים לך שמתאימים לסגנון שלך, הסגנון שלך פחות רלוונטי. זה גם לא משנה אם זה לא מרגיש לך נכון או הגיוני, מבחינתו אתה חייב לקבל את שורת ההוראות שהוא נתן לך.

אלוהי הקרח הוא כמו שוטר, אם לא תמלא אחר ההנחיות שהוא נותן, הוא ינזוף בך ויעניש אותך בכל מיני סוגים של מכות, תלוי כמה עבירות עשית.

אלוהי הקרח רוצה שכולם יתנהגו בהתאם לסגנון שהוא קבע, גם אם הסגנון שלך לא פוגע באף אחד, זה לא משנה, זו עדיין יכולה להחשב עבירה. ועבירות מובילות לעונשים.
הכוח של אלוהי הקרח נוצר כתוצאה מהנוקשות והאיומים שלו, הוא כל כך מפחיד ומשכנע עד לרמה שזה מרגיש שאין ברירה אלא לציית להוראות שלו.
הוא אוהב יותר ונותן יותר למי שמתאים את עצמו לסגנון חיים המסוים מאוד שהוא קבע, מי שסוטה מהדרך מקבל פחות.

אלוהי המים

מים מתאימים עצמם לכל צורה שהם באים איתם במגע.

אפשר לקרוא לאלוהי המים גם אלוהי הגמישות. לאלוהי הגמישות אין דרך אחת נכונה שאתה מחוייב או מצווה אליה, כל עוד אתה לא פוגע באחרים, כל דרך וכל סגנון שתבחר מתקבלים באהבה.

לדוגמא, זה בסדר אם אתה הומו, לאום אחד לא הופך אותך לנעלה יותר מלאום אחר, אם את אישה את לא שווה פחות מגבר, אם אתה שחור אתה לא שווה פחות מלבן.
אנחנו לא בתחרות של מי שווה יותר ממי, אנחנו לא באמת צריכים את התחרות הזו וכשאנחנו לא בתחרות אנחנו מסוגלים יותר לראות ולקבל אחד את השני.

אלוהי המים מגיש תורה שמדברת על קבלת השוני שנמצא בכל אחד ואחת. לקבל דעות, אמונות והשקפות שונות, לקבל צורות שונות, לקבל סגנונות שונים.

לקבל את השוני – זו כל התורה על רגל אחת. לקבל את השוני זה כל המוסר על הרגל אחת.

כשמקבלים את השוני – אין הפליות, לא משאירים אף אחד מאחור, חלוקת המשאבים הוגנת. וככול שאנחנו מקבלים את הסגנון הייחודי שיש לכל אחד מאיתנו אנחנו פחות נפגע אחד בשני ואנחנו יכולים יותר לחיות ביחד בשלום ושגשוג הדדי.

לקבל כל דעה, זה לא אומר שצריך לקבל כל התנהגות. אלימות לא צריך לקבל, אבל אפשר לראות את האדם מעבר לאלימות שבו. אלוהי המים כל כך מכיל, שהוא ממשיך לאהוב אותך גם כשאתה אלים, כי הוא יודע שהאלימות לא באמת מאפיינת את מי שאתה, אלא שזו תוצאה של מצוקה ובילבול.

הכוח של האלוהים הזה הוא אדיר כתוצאה מהגמישות שלו, ההכלה האין סופית שלו, הרכות והעדינות שבו.

משמעות החיים גדלה ככול שאנחנו הופכים גמישים יותר, מכילים יותר. ככול שאנחנו הופכים גמישים יותר, מכילים יותר, אנחנו מסוגלים להרגיש יותר אהבה ולאהוב יותר.

אלוהי המים מעודד אותך ללמוד, מעודד אותך להפוך לגרסא טובה יותר של עצמך, בדרך שלך, בסגנון האישי שלך ובקצב שלך. הוא לא מנסה להפחיד או לאיים עלייך, הוא גם אף פעם לא מעניש אותך. אם אתה פועל באלימות כלפי אחרים או כלפי עצמך, אלוהי המים ייתן לך במתנה כל מיני סוגים של כאב רגשי, כדי שתוכל לשים לב שאתה עושה טעות. לדוגמא הוא יעורר בך עצבות, בילבול, בדידות, ייאוש, כל זה כדי לסמן לך שדרך הפעולה שלך פוגעת בך או באחרים.

הוא לא מנסה לשכנע אותך לעשות שום דבר, וכל מה שהוא רוצה זה לעודד אותך לבחור לעשות דברים מתוך הרגשה שאתה רוצה לעשות אותם ואוהב לעשות אותם.

אלוהי המים רוצה שתאהב את עצמך בכל מקרה, גם אם עשית וגם אם אתה עושה טעויות.

אלוהי המים לא מחפש לבחון אותך, לא מחפש למדוד אותך, לא מחפש שתוכיח לו שום דבר, כל מה שהוא רוצה זה שתתחבר לגוון המיוחד שלך ורק כשתרגיש מספיק מוכן ושלם תעניק את הגוון המיוחד שלך גם לאחרים.

דיברתי על אלוהי הקרח ועל אלוהי המים. הסיבה שבחרתי לעשות הפרדה היא כי לדעתי מה שקרה זה שנוצר סוג של חיבור בין שני האלוהימים האלו, שנדמה כאילו שניהם הם אותו אחד, על שניהם מסופר שהם טובים, אבל אחד נוקט ביד קשה והשני נוקט ביד רכה. אז נכון שאפשר לטעון שלפעמים צריך לנקוט ביד קשה. לדעתי אף פעם אין סיבה מוצדקת לנקוט ביד קשה, אני מאמין בזה, לא ברמה המוסרית וגם לא ברמה המעשית. לדוגמא, אני מאמין שאנשים שעשו פשעים חמורים צריכים להיות מורחקים וללכת לכלא, אבל במקביל אני מאמין שצריך לדאוג לשיקום שלהם.

כפי שילד שעושה טעות זקוק לחיבוק ולא לסטירה, כך גם כל אדם.

עד שלא נבין את נמשיך למצוא סיבות להלחם זה בזה.
אין שני קצוות לאמת. רק אהבה. בשרירים וכוחנות משתמשים רק מתוך חולשה פחד ומצוקה.
אלוהים לא מחפש נקמות, אלוהים רוצה שתתבייש על מעשי אלימות. בשביל לעזור לך להתבייש צריך לאהוב אותך, לא להרביץ לך.
אם אנחנו רוצים לראות אנשים אנחנו צריכים לראות מעבר לנזק שהם עושים, אחרת לא נראה את טבעם האמיתי. כשאנחנו רואים את טבעם האמיתי מתבהר שהתגובה היחידה שתעזור גם לאלו שעושים הרבה נזק היא אהבה, לא מוות ולא שנאה.
אומרים "הקם להורגך, השקם להורגו", אני לא חושב שזה הפיתרון האמיתי לעולם בו אנו חיים.
הקם להורגך, השקם לאהוב אותו, עצור ונטרל אותו ותמשיך לאהוב אותו, זה יעזור לו לזכור מי הוא, עד שיאהב אותך בחזרה.
ורק אז מימשת את התפקיד שאלוהים קיווה ממך – לאהוב, לא להרוג, לא לשנוא. לאהוב.

אני מאמין שאנחנו הופכים להיות הרבה יותר אפקטיביים ופרודוקטיביים כשאנחנו מונעים מתוך תמריצים של עידוד ושל שגשוג ולא מתוך תמריצים של פחד והימנעות מסבל.
אני מאמין שאנחנו יכולים להיות מאושרים יותר כשאנחנו הופכים גמישים יותר ומכילים יותר יותר שוני וסגנונות שונים אצל אחרים.

מקווה שקיבלתם חומר למחשבה,
תודה רבה ולהתראות בפעם הבאה

 למענה על שאלון אישי בנושא לחץ רגשי לחצו כאן

לקריאה נוספת על שיטת 6 הצעדים לחצו כאן

אהבתם? מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin