ינואר 2022

בריאות

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

בהמשך לחלק הקודם "מתח פיזי או רגשי", (כדאי לקרוא לפני)
בעיניי בריאות אמיתית זה מצב של אושר אמיתי. וכמו שאושר הוא אינו מצב מוחלט, גם בריאות היא אינה מצב מוחלט. בריאות אמיתית היא כמובן לא רק פיזית אלא גם נפשית, אפילו לדעתי אפשר לומר – קודם כל נפשית, כי גוף בריא מתבסס על מחשבה בריאה.

ככול שהמחשבה נכונה ומחוברת יותר למציאות, כך הבחירות שלנו יהיו נכונות ויעילות יותר.

כשמתייחסים לבריאות פיזית, אפשר להרגיש שיש בה חופש תנועה גדול יותר, קלות גדולה יותר לתפקד, לפעול באופן נכון ואפקטיבי יותר – מרמת המחשבה ועד לרמת המעשים.

בגלל שבריאות פיזית קשורה כל כך בפן הרגשי (באיזו כמות של מתח גוף נמצא בגלל מחשבות מטרידות), ברור שבריאות תלויה במידה רבה בגישה נכונה לעצמך ולחיים.

אנשים נטולי דאגות מרובות בעקרון בנמצאים במצב בריא יותר, עם זאת, אם אנחנו "נטולי דאגות" זה לא בהכרח אומר שזה אנחנו, הרבה פעמים, זו האופוריה של האני הנשגב. לכן כדאי מאוד לעצור מידי פעם ולשאול את עצמנו עד כמה הביטחון שאנו מרגישים הוא אמיתי או מדומה. אם הוא מדומה, זה אומר שהמתח אולי לא מורגש בגוף כעת, אבל ברגע שיישבר חלק משמעותי מהשריון של האני הנשגב, תעלה מחשבה של נחות שתעורר המון מתח בבת אחת וזה מסוכן גם מבחינה רגשית (כי נרגיש סבל רב) וגם מבחינה פיזית.

למרות שהקשר בין בריאות פיזית ונפשית הוא מאוד חזק, תמיד כדאי בכל זאת לעשות את האבחנה ביניהם. מבחינה נפשית תמיד אפשר להגדיל את המודעות וזה מאוד ישפיע לחיוב גם על הגוף, עם זאת אנחנו יודעים שככול שהגוף מזדקן הוא לא הופך בריא יותר. לכן כדאי לטפח את שני המישורים במקביל, להקשיב לקשר ביניהם ולעשות את האבחנה ביניהם.

בריאות פיזית בלבד גדולה ככול שתהיה, עדיין לא בהכרח משקפת מצב של אושר. לעומת זאת, בריאות עמוקה יותר שמתבססת גם על טיפוח האני הפנימי וגם על טיפוח הגוף, כן מעידה על מצב של אושר אמיתי. הבריאות העמוקה הזו, אינה קיימת רק כדי שיהיה לנו "כיף עם עצמנו", אלא גם כדי שנוכל לעשות יותר עבור אחרים – זו כמובן חלק מהמודעות הגבוהה יותר שנמצאת באני הפנימי.

כדאי לזכור שאנחנו לא נמצאים ב"מצב רוח" אחד, בדיוק מפני שאין בנו רק תפיסה אחת של זהות. שתי תפיסות חולות של נחות ושל נשגב יהיו במצב רוח של סבל ודרמה או אופוריה, ותפיסה אחת נכונה ובריאה תהיה של האני האמיתי – שווה בין שווים ובמצב רוח של אושר אמיתי ואהבה אמיתית.

  חשיבה נכונה ובריאה תהיה להשיג בריאות קודם בשביל עצמי, לעומת זאת החשיבה של להשיג בריאות רק בשביל עצמנו, מבלי להבין שאיתה אנחנו רוצים לעשות משהו טוב גם לאחרים, זו חשיבה לא בריאה, כי "רק בשביל עצמי" זו חשיבה של אני נשגב.

המחשבה הלא בריאה הזו אפשרית, בדיוק כפי שאפשרי לחשוב על כסף, או כל הישג/מרכיב אחר של מרכיבי הרושם. ברגע שהמרכיבים האלו אינם משמשים כשריון של הנשגב, אלא כבונוסים של האני הפנימי הם תמיד יהיו מחוברים לרצון לעשות טוב לא רק לעצמך אלא גם לאחרים.

הבסיס לבריאות אמיתית, זה לא רק תנאים פיזיים נכונים שהגוף זקוק להם, הבסיס לבריאות אמיתית זו הכוונה הטובה שבתוכנו, שנתחבר יותר ונרגיש אהבה אמיתית יותר ויותר בין כולנו.

לכן לדעתי הדרך האפקטיבית ביותר לבריאות עמוקה היא להתמקד בטיפוח המודעות של האני הפנימי: להגדיל את ההקשבה, הכנות, החמלה – הקבלה, הענווה והנתינה. ככול שאנחנו מתחברים יותר באמת זה עם זה ואוהבים יותר באמת – אנחנו בריאים יותר.


‍‍‍‍‍‍

הקטע לקוח מתוך ספר שכתבתי "הנחות, הנשגב וזה שיודע לאהוב"
למעוניינים ברכישה שלחו לי הודעה למספר 0524-871100

 למענה על שאלון אישי בנושא לחץ רגשי לחצו כאן

לקריאה נוספת על שיטת אביב עוז – 6 הצעדים לחצו כאן

אהבתם? מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin