ינואר 2022

דרישות מנוגדות בו זמנית

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

דרישות מנוגדות בו זמנית זו תופעה של אני נשגב שגורמת ללחץ מוגבר. בגלל המצוקה של הנחות הלחץ רב והוא מוביל לבילבול ומודעות נמוכה. כאשר הנשגב מנסה להתגבר על הסבל על ידי דרישות מוגזמת והיאחזות ב"ציפייה" או "חלום" על הישגים כלשהם, מצד אחד מתחילה הדחקה וביטחון מדומה, אבל מצד השני הלחץ גובר, כי הדרישה של הנשגב מאוד מאיימת ("אני חייב להשיג את זה מהר, ואם לא אני אכעס יותר").

שהמודעות היא מאוד נמוכה החשיבה באופן טבעי פחות הגיונית ולפעמים כל כך לא הגיונית שהנשגב דורש שני דברים מנוגדים בו זמנית. לפעמים דברים לגמרי הפוכים שסוטרים זה את זה, ולפעמים פשוט שני דברים שלא יכולים להתקיים ביחד (האחד מבטל את השני).

לדוגמא, דרישה אחת לפתח קריירה במקצוע מסוים ודרישה שניה לפתח קריירה במקצוע אחר, כאשר כל אחד מהמקצועות האלו דורשים תנאים אחרים לגמרי ולכן אין אפשרות ריאלית להצליח בשני הדברים במקביל, ובטח שלא בזמן קצר וברמה גבוהה.

בו בזמן דרישה אחת לאכול מזון מסוים, ודרישה נוספת לאכול מזון אחר או לא לאכול בכלל.

דרישה אחת לצפות בטלוויזיה ודרישה נוספת לצאת להליכה.

דרישה אחת למצוא זוגיות ודרישה שניה לא להתפשר על שום דבר.

דרישה אחת להשקיע במכון כושר או לאכול בריא יותר, ודרישה שניה "לעשות רק מה שבא לי".

מצד אחד דרישה לכעוס על עצמי ומצד שני דרישה לקבל את עצמי.

לפעמים אנחנו שמים לב לדרישות המנוגדות שיש בנו ולחוסר היגיון שבהן, ובכל זאת לא מסוגלים להפסיק את המחשבות האלו או להחליט ולהתמקד במימוש של אחת מהן, אז חווית הפיספוס אפילו גדולה יותר, התסכול והלחץ יכולים לעלות.

גם אם היינו מתמקדים בלממש דרישה זה לא מצב רצוי, כי זו הדחקה של הסבל ולא התמודדות אמיתית איתו, ובכל אופן כשיש דרישות מנוגדות הרבה יותר קשה להדחיק את הסבל של הנחות.

התמודדות נכונה במצב של דרישות מנוגדות כי קודם כל לשים לב שיש פה דרישות של נשגב, מחשבות שבאות לא מתוך הרצון שלי, אלא מדחף להדחיק במהירות לחץ שיש בי – לחץ שמקורו במחשבה של הלקאה עצמית – מחשבה שמשכנעת אותי ש"אני נחות".

ככול שאנחנו מזהים את המחשבות ואת ההשפעה שלהן, ברור לנו יותר אם אנחנו באמת מזדהים איתן או לא.

הנזק שנגרם מהמחשבות של הנחות והנשגב יכול להיות יחסית ברור, אבל זה לא מספיק, רק ברגע שהנזק של אותן מחשבות מספיק ברור, אנחנו נהיה מוכנים לשנות את היחס לעצמנו – לקבל יותר, להתחשב יותר במגבלות, להתקדם יותר בקצב טבעי, לבקש במקום לדרוש.


‍‍‍‍‍‍

הקטע לקוח מתוך ספר שכתבתי "הנחות, הנשגב וזה שיודע לאהוב"
למעוניינים ברכישה שלחו לי הודעה למספר 0524-871100

 למענה על שאלון אישי בנושא לחץ רגשי לחצו כאן

לקריאה נוספת על שיטת אביב עוז – 6 הצעדים לחצו כאן

אהבתם? מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin