התקפי זעם וביטחון עצמי - מה הקשר?

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

התקפי זעם וביטחון עצמי
במאמר קצר זה אתאר את הקשר בין התקפי זעם או התקף עצבים וביטחון עצמי. יכול להיות ש התקפי זעם נוצרים דווקא כשביטחון העצמי הוא נמוך ולא גבוה כפי שאולי נדמה? אם אנחנו נהנים להרגיש טובים יותר מאחרים, זה כי כך לימדו אותנו לחשוב, להשוות את עצמנו לאחרים כל כך הרבה – עד שהערך העצמי הפך תלוי יותר ויותר בהרגשה שאנחנו טובים יותר ממישהו אחר.
‍‍‍‍‍‍
במילים אחרות, אנחנו נהנים להרגיש טובים יותר מאחרים, כי אנחנו לא מרגישים מספיק טובים בעיני עצמנו, ורק כשאנחנו מאמינים שאנחנו טובים יותר ממישהו אחר, אז אנחנו יכולים להרגיש טוב עם עצמנו.
כמובן שאצל כל אחד התלות הרגשית הזו קיימת ברמה אחרת, אך העקרון הוא אותו עקרון.
‍‍‍‍‍‍
ככול שהביטחון העצמי האמיתי (שנובע מחוויית ערך עצמי שאינה תלויה בהשוואה מול אחרים) גבוה יותר, כך פחות נרגיש בדחף לפתח אגו מופרז או דימוי עצמי מופרז. במילים אחרות, היוהרה והגאווה המופרזת שהתפתחה בנו, נוצרה רק כדי לכסות על חוסר ביטחון.
‍‍‍‍‍‍לכן, אם אנו נתקלים באירועים של התקפי זעם והתנהגות מתנשאת, כדאי לזכור מאיפה היא באה ולמה היא נוצרה. בסופו של דבר התקפי זעם מגיעים ממקום של חוסר ביטחון – הרבה אשמה ושיפוטיות עצמית. למרות שמראה של התקפי זעם נראה יכול להראות כמו מצב של ביטחון רב, זהו מקום של סבל – של מבחן עצמי בלתי פוסק, חוסר ביטחון וסבל של חוסר ערך.
‍‍‍‍‍‍
איך מתאפשר השחרור מהתלות הזו שבין הערך העצמי ובין ההשוואה מול אחרים?
זו תלות שמשתחררת ככול שאנו לומדים איך לקבל את עצמנו באמת,שזה במילים אחרות איך להתייחס לעצמנו עם מספיק חמלה והתחשבות. ההתחשבות שאנו מפתחים לעצמנו היא ביכולות ובמגבלות שקיימים בנו.

כמטפל רגשי היתה לי הזכות לראות איך התהליך המדהים הזה של שחרור התקפי זעם מתאפשר, כשבן אדם מפתח ערך עצמי וביטחון עצמי מתוך ענווה ולכן פחות זקוק לאגו וחיזוקים מבחוץ. טיפול שליטה בכעסים נותן מענה עבור התקפי זעם – זאת אומרת מתוך בנייה של ערך עצמי מאוזן ויציב מתוך ענווה.

מי שרוצה לשאול על זה, מוזמן/ת להתקשר לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות – 0524871100, אביב עוז, מטפל רגשי.

 

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

נגישות
Scroll to Top