לצפייה בסרטון שלפניכם לחצו על הכפתור שבמכרזו
למרות שהסרטון בעברית, בהפעלת הסרטון כדאי ללחוץ על כפתור הכתוביות (CC)

שאלות ותשובות על טיפול ב OCD

ocd טיפול

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

בעמוד זה תמצאו מאמרים קצרים סביב או סי די ocd, הפרעה טורדנית כפייתית
כמובן תמיד אפשר לשאול אותי כל שאלה – 0524871100

מה זה ocd

OCD – Obsessive Compulsive Disorder

בעברית – הפרעה כפייתית אובססיבית. זו ההגדרה שאנו מכירים, אבל זה באמת בפועל? מה זה באמת אומר?

כל התנהגות כפייתית (התנהגות שחוזרת על עצמה במעגלים או לופים) מתחילה מחשיבה כפייתית שחוזרת על עצמה שוב ושוב. זאת אומרת שאנחנו במצב שבו אנו מתקשים להפסיק לחשוב את אותה מחשבה שוב ושוב. נדמה שהמחשבה הזו נאחזת בנו ושאין ברירה אלא להמשיך לחשוב אותה, אך למעשה אנו אוחזים בה, זאת אומרת, באופן לא מודע אנחנו מחליטים שזו "מחשבה נכונה", ובאופן לא מודע אפילו נדמה שאנחנו "צריכים" להמשיך לחשוב על אותו דבר שוב שוב.
לדוגמא נדמה שאנחנו צריכים לבדוק שהדלת נעולה בפעם העשירית, או נדמה שאנו חייבים לבצע פעולה מסוימת באופן מושלם ולהמשיך ולחזור על הפעולה עד שהיא תבוצע באופן המושלם.

 

האם ocd היא מחלת נפש

יש שטוענים שכן. לדעתי ומניסיוני רב השנים – חד משמעית לא.
מדובר בהפרעה מחשבתית שיכולה להיות נמוכה יחסית או בינונית, או ברמה קשה יותר. זו הפרעה שבהחלט מגבילה את התפקוד ואת היכולת להישאר רגועים, ויחד עם זאת כדאי להבין שזוהי הפרעה הנובעת מהרגל חשיבתי לא נכון, וכפי שנוצרו הרגלים לא נכונים, אפשר לסגל לעצמנו הרגלי חשיבה נכונים.

אבחון ocd מי יכול לאבחן

את האבחון ב ocd אני עושה כמטפל רגשי מעל 12 שנים – זיהוי דפוסי המחשבה שחוזרים על עצמם ורמת עוצמתם. בתהליך הטיפול – המטופל לומד כיצד לאבחן זאת באופן עצמאי וכתוצאה מכך לשנות באופן טבעי את צורת המחשבה לנכונה ומטיבה.

ocd מטופלים ממליצים

אינני מאמין בפתרונות קסם ומצער אותי שיש לא מעט שמנסים למכור "פתרונות מהירים". תפקידי כמטפל הוא לתת הכוונה, להקשיב ולעודד. עם זאת – הפיתרון נמצא בך. מוזמנים לקרוא המלצות של מטופלים. כל מי שמקיים את ההנחיות – רואה תוצאות.

או סי די טיפול טבעי

חשיבה כפייתית היא חשיבה לא ריאלית ועם זאת מאוד משכנעת. במילים אחרות – אנו מאמינים בשקר כלשהו וחשים בו כאילו שזו המציאות שלנו.
אחת הסיבות שאנו נאחזים בחשיבה שקרית, זו הסביבה והתרבות שדוחפים אותנו להישגים מהירים, למראה והתנהגות מסוימת, למטרות חברתיות נחשבות ולהרגלים מקובלים. זאת אומרת שגם כחברה אנו לוקים במידה רבה בחשיבה כפייתית. חלקנו פשוט מעצימים את החשיבה הזו למימדים שמובילים אותנו להתפס באופן חריג יותר בחשיבה שלילית, עמוסה, שקרית ומעגלית (שחוזרת בלופים).
הקשר בין תפיסות חברתיות ודימוי עצמי ובין המחשבה הכפייתית הרבה פעמים לא ברור, אך הוא קיים.

בטיפול טבעי ב ocd אנחנו לומדים להקשיב לעצמנו ברמה גבוהה – לזהות מהן בדיוק המחשבות שיש בנו, הרגשות, רמת המאמץ, האנרגיה והתחושות בגוף, וכן להבין יותר את הקשר בין כל אלו. כשהמודעות עולה לרמה מספיק משמעותית החשיבה השקרית נחשפת באופן כל כך ברור שכבר לא נרגיש שום דחף להחזיק באותה מחשבה שקרית.
מדובר בתהליך שפותר את הבעיה מהשורש ולא רק יוצר איזשהו רוגע זמני. אני מאמין בתהליכים טבעיים של שינוי גישה מפנים. כי גם אם נקבל עזרה חיצונית טובה ככול שתהיה, אם הגישה שבנו, וצורת החשיבה שבנו עדיין לא נכונה, בסופו של דבר נחזור לאותם דפוסי מחשבה שיעוררו שוב את אותן בעיות שסבלנו מהן.
שיטת הטיפול איתה אני עובד נקראת 'להרגיש מחשבה אמיתית' מוזמנים לקרוא עוד על אופן השיטה >> להרגיש מחשבה אמיתית.
התהליך אותו אני מוביל, מלווה בתרגול שמותאם באופן אישי לכל מטופל – לרמת היכולת שלו ולקצב הנוח שבו יוכל להתמודד. התרגול נעשה באופן מבוקר ואחר כך גם באופן עצמאי יותר ויותר, בעזרת מגוון של כלים שמועדדים ומגבירים את היכולת להקשיב ולהגביר את המודעות.
ככול שההרגל לחשוב באופן נכון ומטיב הופך יציב יותר, כך ההפרעה הזו של חשיבה כפייתית הולכת ופוחתת.

האם ocd עובר בגנים

כששואלים אם או סי די עובר בגנים, מניחים שזוהי מחלה והדבר אינו נכון. ocd זוהי הפרעה מחשבתית נרכשת שיכולה להתעצם ולהחריף עם השנים או להשתפר, וכמובן שכדאי לטפל בבעיה.

האם אפשר להחלים מ ocd

שוב, זוהי אינה מחלה, אלא מגבלה מחשבתית ובהחלט כן אפשר להשתחרר ממחשבות כפייתיות. הגיעו אליי מטופלים רבים שסבלו מההפרעה הזו של חשיבה כפייתית. ocd זו הפרעה שיש לה סיבה מאוד ספציפית – אמונה במחשבות שקריות. כאשר אנחנו מאמינים במשהו, אנחנו לא יכולים להפסיק לחשוב עליו. לכן הפיתרון הוא לשנות את האמונה מהבסיס, וזה נעשה על ידי הסתגלות להקשבה עצמית משמעותית יותר ומתוך כך יצירת הרגלי חשיבה נכונים.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

תודה שקראתם את הדף ,
אביב עוז, מטפל רגשי לרוגע פנימי . לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות – 0524871100

איפה מתקיים הטיפול

הטיפול מתקיים ברח' חרות 6, רמת גן (לתצוגה במפה לחץ כאן), ניתן לקיים את הפגישות גם טלפונית או בזום.

נגישות
Scroll to Top