מוטיבציה פנימית - שאלות ותשובות

יצירת מוטיבציה פנימית

בעמוד זה תמצאו מאמרים קצרים סביב הגברת מוטיבציה פנימית,
אני מקווה שתמצאו הסברים מובנים וברורים. וכמובן תמיד אפשר לשאול אותי כל שאלה (צור קשר)

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

מה זאת מוטיבציה פנימית?

מוטיבציה פנימית בעיני היא לא רק הרגשה מיידית של המון חשק ואנרגיות לעשות דברים, אלא שהחשק האנרגיות האלו יישארו גם לטווח ארוך ובאופן יציב.

עצם הידיעה שחשק / הדרייב הזה לחיים יישאר בי גם מחר, חשובה מאוד כדי שבאמת נרגיש מוטיבציה פנימית ואמיתית. ולמה?
כי אנחנו לא רגועים בקשר לזה, ונתונים ללחץ שאולי בכל יום נחזור להיות מדוכדכים ולא נדע איך "לחזור לעצמנו", יהיה מאוד קשה להרגיש מוטיבציה פנימית חזקה.

לכן, אני מאמין שמוטיבציה פנימית היא ממש לא דבר מקרי, או דבר שקשור במזל, כי הרבה מעצם היותה קיימת תלוי בהבנה שבנו למה היא קיימת בנו ואיך בדיוק להמשיך ליצור אותה. הידיעה הזו מאוד מרגיעה, ומוטיבציה פנימית אמיתית תמיד תבוא עם שלווה פנימית.

העצמה

בהמשך לדברים שכתבתי קודם ב"מה זה מוטיבציה פנימית", החלק המעניין ביותר הוא פיתוח המודעות שבנו:

איך ליצור מוטיבציה פנימית. 

כשאנחנו יוצרים מוטיבציה פנימית אנחנו גם מעצימים את עצמנו. העצמה היא לא ניפוח של האגו, או איזו התלהבות מופרזת מעצמנו, אלא באה מהתחברות אמיתית לעצמנו.

כדי שנעצים את עצמנו באופן אמיתי (ונתחבר לעצמנו יותר) עלינו לפתח יכולות – להתאמן בהן ולהגדיל אותן, בדיוק כמו שמפתחים שריר, כישרון נגינה או כל דבר אחר.

את היכולות האלו פיתחתי בי במשך לא מעט שנים, עד שהבנתי בדיוק מהן ואיך ללוות ולכוון אחרים לפתח אותם בעצמם.
היכולות הן: הקשבה, כנות, חמלה, ענווה, נתינה והרמוניה. במאמר הקצר הזה אני לא ארחיב עליהן.
(מי שכן מעניין אותו/ה לקרוא על זה יותר, כתבו לי ואשמח לשלוח לכם על כך מידע נוסף – צור קשר).

מאוד ייתכן שזה נשמע עכשיו מוזר (במיוחד ארבעת היכולות האחרונות שכתבתי)
הקשבה וכנות הן שתי יכולות שאולי ברור יותר מהן ולמה אני קורא להן יכולות.

בכל אופן, מודעות היא דבר יחסי, גם אני בעצמי מבין את היכולות האלו עד גבול מסוים
בהתאם להיום (מחר אני מאמין שאבין עוד יותר, ומחרתיים עוד יותר… פשוט כי אני ממוקד בלפתח אותן כי מאוד ברור לי כמה שזה חיוני ותורם לי להעצמה, מוטיבציה פנימית גבוהה, לשלווה פנימית ולשמחת חיים ולא פחות חשוב – לפעול יותר גם עבור אחרים)

את השיטה שפיתחתי 'להרגיש מחשבה אמיתית', ניסחתי בדיוק כדי שיהיה כמה שיותר פשוט וקל לתרגל ולהגדיל את היכולות האלו, ומתוך כך ליצור העצמה עצמית ומוטיבציה פנימית אמיתית ויציבה.

 

מוטיבציה פנימית ללמידה

מישהו מכיר את לאונרדו ד'ה וינצ'י? (;
זו דמות שאני מעריך מהמון סיבות, ולמה?
אחת הסיבות גדולות היא הסקרנות שהיתה בו, שהיתה פשוט אדירה…
ובכל פעם שאני רק חושב על זה אני מתמלא השראה. לדעתי, המוטיבציה ללמידה היא כוח מניע עצום שלנו כבני אדם. סקרנות היא דבר נפלא שמאוד מדרבן אותנו לבדוק, לחקור, לשאול שאלות, להמציא דברים חדשים וכו'

הרצון החזק ללמידה וההתפתחות זה ממש חלק מהDNA שלנו.

לצערנו, לא תמיד זה מורגש כך. אם אנחנו נתונים ללחצים, חרדות, מחשבות טורדניות, תחושת סבל או כאב רגשי שאנחנו לא יודעים איך לשחרר, המוטיבציה ללמידה עלולה "להיבלע" איפשהו,
הסקרנות תהיה מעומעמת יותר, ובדרך כלל במצבים כאלו, הכוח המניע שבנו יהיה הרבה יותר מכוון להישרדות, מאשר ללמידה, ועוד פחות לשגשוג.

כמטפל רגשי, לאחר תהליך של טיפול רגשי שאני עושה, אני שומע מהמטופל כמה חשק יש לו להבין דברים נוספים, לגלות ולהתקדם יותר. למה זה קורה?
כי ככול שאנחנו יודעים יותר איך להרגיע את עצמנו – באופן עצמאי (ללא תלות רגשית בשום דבר חיצוני), הדחף שבנו יורד ואנו מתחברים יותר לרצון האמיתי שבנו. חלק מהרצון האמיתי שבנו זה בהחלט הרצון ללמוד, ולכן גוברת גם המוטיבציה ללמידה.

מוטיבציה פנימית בעבודה

אחד הדברים לדעתי הכי חשובים, זה שתהיה לנו מוטיבציה בעבודה.
כי אחת הסיבות כנראה הכי גדולות שעלולות להפוך אדם למדוכא יותר וחסר מוטיבציה, היא שהוא עובד בעבודה שהוא מאוד לא אוהב (במקרה הטוב) או ממש לא סובל במקרה הפחות טוב.
כבני אדם מאוד חשוב לנו באופן טבעי לבטא את עצמנו, את היכולות, הכישורים והחוזקות שבנו, ולכן זה חשוב במידה משמעותית גם בעבודה.

עכשיו, למצוא את הכישורים והחוזקות שבך, זה החלק היחסית קל. החלק המאתגר יותר לדעתי זה להגיע למצב שבו תרגיש עם המון רצון וחשק לתת מהלב לאחרים, כמובן גם בעבודה. 
כיום אני אינני שכיר, אבל גם בימים שהייתי שכיר ואפילו לא מאוד התחברתי למקצוע בו עסקתי, עדיין הרגשתי מאוד נוח לתת מהלב ולכן החזקתי כמה שנים באותה עבודה.
עם הזמן, ככול שהתחברתי לעצמי יותר, גישבתי את היכולות והחוזקות שבי יותר, התפתחתי בתחום של האימון אישי והטיפול רגשי.

איך התחברתי לעצמי יותר ויותר?

מה שאיפשר לי להתחבר לעצמי, זו היכולת שהגדלתי אותה – איך להישאר רגוע, רגוע באופן יציב יותר ויותר, ללא תלות רגשית בשום גורם חיצוני, וללא חיזוק או פידבק מאחרים. 
השילוב הזה של למצוא ולהגדיל את הכישורים הטבעיים שבך ולהגדיל את היכולת ליצור רוגע פנימי ועצמאות רגשית, מוביל למוטיבציה גבוהה בעבודה, והאמת שבכלל.

איך כדאי להתייחס לחוסר מוטיבציה פנימית

הבעיה שלך שאתה לא מזיז את עצמך!

המודעות שלך מאוד גבוהה, אתה אפילו יודע בדיוק איזה צעדים כדאי לך לעשות, ואיך בדיוק לעשות אותם, ועדיין, אתה לא עושה!
 
‍‍‍‍‍‍משהו מבפנים אצלך תקוע כל כך, שנדמה כאילו שום דבר לא משנה, אתה לא מסוגל להתקדם.
‍‍‍‍‍‍הרצון להשקיע בא והולך באופן לא צפוי, וכמובן הוא יותר הולך מאשר בא, אם הוא היה בא מספיק, בכלל לא היית חושב על כל זה.
‍‍‍‍‍‍
והכי גרוע, שהתקיעות הזו גומרת לך להרגיש ממש רע עם עצמך, אתה אוכל את עצמך עם אשמה אין סופית. זה מייאש נורא וגורם לחוסר אונים, לפעמים גם להרגשה של חוסר ערך.
‍‍‍‍‍‍

אוקי, בואו ננשום שנייה…

למה אני כותב את כל זה, בצורה כזו מאשימה, נוקבת וחריפה?
אלו לא המילים שהייתי בוחר בהן.. אבל אני יודע איך המוח שלנו עלול לעבוד כשאנחנו סובלים מחוסר מוטיבציה פנימית, אני זוכר טוב מאוד כמה מצב כזה של חוסר מוטיבציה עמוק יכול להרגיש נורא ולדכא מאוד. (ומחשבות מאשימות כאלו עלולות לעלות)
‍‍‍‍‍‍
כמה שאני אוהב לתצמת דברים, למי הנושא חשוב לו להבנה, אני כבר אומר המכתב הזה הפעם יהיה קצת ארוך, אבל מבטיח שכדאי להמשיך.
‍‍‍‍‍‍
המילים והמחשבות החריפות שכתבתי בהתחלה לא בהכרח משקפות את המציאות אחד לאחד, (ובטח שלא התיאורים המאשימים) אבל המחשבות האלו עולות, וקשה להתנתק מהן.
‍‍‍‍‍‍

אני רוצה שתדע שאני מבין אותך

כי עברתי סבל בדיוק מהסוג הזה. ‍‍גם כמי שעוסק בהתפתחות אישית, גם עבור אחרים כמטפל רגשי כ12 שנים, וגם באופן אישי בצורה מאוד ממוקדת על בסיס יומי ממש כ16 שנים לפחות, לעיתים נדירות המחשבות האלו יכולות עדיין לעלות גם בי, זאת אומרת, זה שאנחנו חושבים משהו לא אומר בהכרח שהוא נכון.
‍‍‍‍ואם גם אתה בתהליך של התפתחות אישית לא מעט זמן, בטח תדע על מה אני מדבר שלפעמים אתה 

חושב שאתה כבר אחרי זה, שאתה יכול להיות משוחרר מהתקיעות, אבל היא כאילו רודפת אחרייך.
 

לאורך שנים ועד לאחרונה התבלבלתי נורא מכל העניין הזה, ולא הצלחתי להבין איך להתייחס למצב המוזר הזה, שמצד אחד אני עושה התקדמות ומצד שני, אני מרגיש כאילו נשאר תקוע, אפילו שברור לי שאני לא באמת תקוע, התחושה יכולה להיות מאוד חזקה, ואם היא מאוד חזקה, אז זה פוגע ברמת ההתנהגות והתפקוד.

‍‍‍‍‍

אני שמח לבשר

שמצאתי סוף סוף צורת התייחסות נכונה למצב הזה, וזו באמת הקלה אדירה.

‍‍‍‍‍‍זה לא משהו מאוד חדש, שלא ידעתי קודם, אבל זה כנראה סוף סוף חילחל מספיק, והמודעות הזו הפכה הרבה יותר ברורה טבעית, ואני רוצה לשתף אותה איתך.
ולמה זה חשוב? כי ברגע שתדע איך להתייחס בצורה נכונה לחוסר מוטיבציה פחות ופחות תאשים את עצמך ופחות תרגיש רע עם עצמך בקשר לזה.
‍‍‍‍‍‍
מוטיבציה פנימית זה דבר שכולנו חושקים בו, כי זה באמת כיף לחיות מתוך מוטבציה, שיש לך דרייב והרגשה של הרבה אנרגיה וחיות, זה אדיר!
ואני באמת מאמין שזו הדרך לחיות, ושמגיע לכולנו לחיות ככה.
‍‍‍‍‍‍

אנחנו ראויים למוטיבציה פנימית

כמו שאנחנו ראויים לבריאות, לאהבה ולאושר. ‍‍‍כל הדברים הטובים והמופלאים האלו, הם דברים שמאוד קל לרצות אותם, ומאוד נכון לרצות אותם. 

הבעיה מתחילה כשיש לנו יותר דחף לקבל אותם, יותר דחף מאשר רצון. ‍‍‍‍‍‍וההבדל בקצרה בין דחף לרצון הוא כשזה דחף יש לי *לחץ* לקבל משהו, וכשאני רוצה, אפילו מאוד רוצה משהו, אבל אני לא לחוץ בקשר לזה.

‍‍‍‍‍‍אם לדוגמא אני לחוץ למצוא אהבה, אני כנראה בדחף לקבל אהבה, וזה לא ממש יעבוד, כי אני אקח איתי לתוך הזוגיות (לדוגמא) את כל הדחף והלחץ.
ואם אני לחוץ להיות בריא, אני כנראה בדחף לקבל את זה, וגם אז זה לא ממש יעבוד, כי מעצם זה שאני בלחץ זה פוגע בגוף שלי.
 
אותו דבר לגבי מוטיבציה, אם אני לחוץ להרגיש מוטיבציה פנימית, זה לא יעזור לזה לקרות…
מוטיבציה פנימית אמיתית היא דבר שיכול להגיע בזמן הנכון, ומתוך שלווה.


שאלת השאלות היא מתי באמת מוטיבציה פנימית 
תוכל לגדול בך באופן יציב?

‍‍‍‍‍‍והתשובה לזה שאותה חיפשתי כל כך הרבה זמן הגיע סוף סוף. 
המוטיבציה תהיה גבוהה ויציבה יותר ככול שהכאב הרגשי שיש בך ישתחרר באופן טבעי.
מה הכוונה ולמה?
כי אם יש בך נטייה גבוהה להרגיש בכאב רגשי (לדוגמא עצבות, בדידות, חוסר אונים, חוסר ערך)
ואתה מדחיק את זה, ההתנגדות הזו יוצרת גם לחץ וגם חולשה וירידה של אנרגיות, אז ברור שלא תוכל להרגיש במוטיבציה פנימית גבוהה.‍‍‍‍‍‍
לעומת זאת, כשאתה מקבל את עצמך עם הכאב, נותן לו לעבור דרכך, לומד ממנו ואז משחרר אותו באופן טבעי, האנרגיה והמוטיבציה שבך יעלו גם הם באופן טבעי.
‍‍‍‍‍‍

איך אפשר לדעת שזה אמיתי?

לדעתי מוטיבציה פנימית אמיתית ויציבה היא מוטיבציה פנימית שבאה עם שלווה פנימית.
יכול להיות שתראו אדם עם "דרייב מטורף" לחיים, פעלתן מאוד ובמרץ מהבוקר עד הלילה, זה עדיין לא אומר שיש לו מוטיבציה פנימית יציבה. אם הוא פועל מתוך לחץ, הוא אולי במרץ אדיר לזמן מה, אבל בשורה התחתונה הוא מתיש את עצמו.
‍‍‍‍‍‍
כשאין בי מוטיבציה פנימית גבוהה, אני יודע שכדאי לי לבדוק עם עצמי איזה כאב רגשי אני מרגיש עכשיו, ובמקום להסיח את דעתי ממנו, להתקרב אליו כמה שאני יכול וללמוד ממנו.‍‍‍‍‍‍
מוטיבציה פנימית אמיתית כזו כפי שאני מבין אותה, היא לא איזה כפתור פלאים שהופך אותך פתאום ב180 מעלות, מוטיבציה היא תהליך עמוק ואמיתי של חיבור לעצמך, מתוך הקשבה, כנות, רגישות וחמלה, וכל אלו יגדילו את היכולת לפעול מתוך רצון חזק (לא מתוך דחף) ומתוך רוגע פנימי.
‍‍‍‍‍‍
תודה על ההקשבה. אם יש לך שאלה בנושא אשמח לענות – 0524871100, אביב עוז, מטפל רגשי

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

טיפול ליצירת מוטיבציה פנימית

אפשר לכתוב על טיפול ליצירת מוטיבציה פנימית לא מעט, כי באמת הנושא מורכב, עם זאת אני אמנה 3 נקודות עיקריות:

1. התחברות עמוקה ואמיתי יותר לעצמך

בטיפול אני שם דגש גדול על כך שתוכל (או תוכלי כמובן)
להתקרב לעצמך יותר דרך הרגש. ולמה אני מתכוון?
הרבה פעמים כשמגיעים אליי מטופלים בפגישה הראשונה, שואלים המון המון שאלות, מתוך תקווה שאם יגלו כמה תשובות חייהם ישתנו במהירות לטובה.

וזה לא שאין בזה שום דבר, אבל יש דרך נכונה להגיע לתובנות. אני מאמין שלמידה והתפתחות אמיתיים מגיעים קודם דרך שלווה יציבה, ללא שום תחושה של דחיפות להבין משהו חדש.
כשהמוח שלנו רגוע, הוא גם קולט ומבין הרבה יותר טוב ולא רק זה, כשאנחנו בלחץ המוח נאטם, ואז גם אם נגלה את אמריקה סביר להניח שנשכח מהתגלית הגדולה אחרי כמה דקות. 

לכן, שיטת 'להרגיש מחשבה אמיתית' (אותה מיישמים בפגישות וגם בין הפגישות) קודם כל מובילה אותך לרוגע והקלה, ורק אח"כ בהחלט כדאי שתזמין את עצמך להבין דבר חדש שיכול לעזור לך.

2. הכוונה לחשיבה נכונה

הסיבה העיקרית לכך שאנחנו בוחרים בדרך אחת על פני השניה,
היא צורת החשיבה שלנו.
מהי צורת מחשבה? צורת מחשבה היא הדרך שבה אנחנו רגילים לחשוב ולהבין דברים.
אם לדוגמא בארץ רגילים לנסוע בצד ימין של הכביש, ועוברים לנהוג באנגליה, כדאי שנחליף את צורת המחשבה כדי להמנע מתאונה או דו"ח…
זה לא בהכרח פשוט, כי אנחנו רגילים לצורת מחשבה מסוימת, אבל זה כדאי. והאמת שזה הופך להיות פשוט יותר ככול שמתרגלים את שינוי צורת החשיבה באופן נכון.

הדוגמא כנראה הכי מובהקת בהקשר של טיפול רגשי, זה שינוי צורת המחשבה מצורת מחשבה של הלקאה עצמית (אשמה וביקורתיות נוקשה) לצורת מחשבה של חמלה עצמית, קבלה והשלמה.
אתם יכולים לתאר לעצמכם כמה צורת מחשבה שיש בה הרבה חמלה והשלמה עם עצמך,
משפיעה לטובה על יצירת מוטיבציה פנימית יציבה.
זה ממש על רגל אחת מהי הכוונה לחשיבה נכונה, שאותה לומד המטופל להמשיך וללמד את עצמו (או עצמה) באופן עצמאי.

3. ניהול עצמי אפקטיבי

דבר נוסף שאותו ניצור יחד זה סוג של תוכנית – כיצד תכלס לממש את הידע שבך לרמה הפרקטית.

ואיך זה קשור למוטיבציה פנימית?
כמו שכתבתי קודם, אחת הטעויות הנפוצות היא במחשבה שרק חסר בנו איזה הבנה אחת
שתעשה שינוי אדיר, אבל האמת היא שאנחנו כבר יודעים המון, ומה שיותר חסר לנו
זו שיטה, צורת התייחסות נכונה, וניהול עצמי אפקטיבי – מה לעשות עם כל הידע הזה, כי כשאנחנו מתחילים לפעול – זה העיקר. למה?
כי רק אם נפעל ואפילו נעשה טעויות, אבל נלמד מהטעויות ונתקדם, אז השינוי האדיר יקרה.

השיטה שאני מכוון אליה תגרום לך פשוט לפעול ולעשות יותר, וזה (גם מניסיון אישי) אחד הדברים הכי הכי חשובים ביצירת מוטיבציה פנימית.

עיקר העשייה שאני מכוון אליה היא גם בטיפוח הכישורים הטבעיים שבך, חיבור לרגש, ותרגול שינוי צורת המחשבה.

מאמרים נוספים לעיון נוסף:

הגברת מוטיבציה פנימית

ברמה מסוימת לפעול בלי חשק יכול להיות סביר, אבל יש גבול - אם אתה מוצא את עצמך מתאמץ בלי שום מוטיבציה פנימית , זה מאמלל.

מה חשבתי שהפך אותי לאומלל?

יכולה להיות צורת מחשבה פופולרית אבל גם בעייתית. כי בצורה הזו נכין לעצמנו מתכון מושלם לתחושה שאנחנו בבוץ. ומהי צורת המחשבה העדיפה?

משפטי חוכמה

בחלק הבא, אספתי עבורכם כמה משפטים שעבורי נותנים הרבה השראה ואני מקוום שגם לכם.
למה אני אוהב משפטים אופטימיים, משפטים מעצימים וכו'? כי בעצם הם מזכירים לי מה זה מוטיבציה, איך ליצור מוטיבציה, ואיך להתייחס בצורה נכונה ובונה יותר לחיים.

אני מציע לכם לחפש בעצמכם עוד משפטי השראה להצלחה, משפטי עידוד, משפטי חוכמה וכו'.
למילים יש כוח אדיר, הן יכולות להוביל להתפתחות אישית והעצמה. כמובן שרק מילים זה לא מספיק, ולפעמים יש צורך לחזק את עצמנו מבחינה רגשית, זאת אומרת גם אם נקרא ונראה את הספרים והסרטים הכי חכמים בעולם, זה לא אומר בהכרח שיפלו לנו כל האסימונים ונהפוך לאנשים מאושרים, לכן לפעמים כדאי להגיע גם לטיפול רגשי ולעשות תהליך עמוק יותר.

"כדי ללמוד להצליח עליך ללמוד קודם להכשל" ~ מייקל גורדן

"תהיה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" ~ מהטמה גנדי

"זו אהבה שתציל את החברה שלנו, אהבה אפילו לאובינו" ~ מרטין לותר קינג הבן

"אם אינך יכול לעוף, רוץ. אם אינך יכול לרוץ, לך. אם אינך יכול ללכת, זחל.
אבל, לא משנה מה תעשה, תמיד תתקדם קדימה" ~ מרטין לותר קינג הבן

"אושר הוא אמיתי רק כשמשתפים אותו" ~ כריסטופר מקנדלס

"למד איך לראות – תבין שהכל קשור בהכל" ~ לאונרדו דה וינצ'י

"להתגבר על הרעב לאהבה הרבה יותר קשה מאשר להתגבר על הרעב ללחם" ~ האם תרזה

"תמיד תהיה עצמך, בטא את עצמך, האמן בעצמך; אל תחפש אישיות מצליחה לחקות" ~ברוס לי

"מטרה לא תמיד נועדה להיות מושגת, פעמים שהיא משמשת רק בתור משהו לכוון עליו." ~ברוס לי

"העץ הקשיח ביותר נשבר בקלות רבה בעוד שהבמבוק נשאר חזק על ידי כיפוף עם הרוח" ~ברוס לי

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

נגישות
Scroll to Top