ינואר 2022

לדמיין עתיד טוב יותר

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

כולנו רוצים שינויים חיוביים עבור עצמנו ואחרים, אבל האני החיצוני גם בדחף לשינויים. הדחף מסתיר את הרצון האמיתי, מתבלבל ומתערבב ביחד איתו. אנחנו נמשכים גם לרצון וגם לדחף.

אחת הדרכים הידועות ליצור מציאות משופרת, היא לדמיין אותה מתרחשת. כשאנחנו מדמיינים את עתיד המציאות אנחנו מזמינים את המציאות הזו לחיינו ומאפשרים לה לקרות.

הדמיון הזה של העתיד קובע במידה רבה גם את רמת הביטחון שאנו חשים בהווה. אם אתה לפני הליכה על חבל דק ומדמיין את עצמך עובר את הדרך בהצלחה ונמצא בצד השני, זה בהחלט יכול להוסיף לביטחון ולעזור לך לצלוח את הדרך. אבל האם זה ביטחון אמיתי או מדומה?

אפשר לחשוב שאם אנחנו מדמיינים עתיד משופר עבור עצמנו, זוהי "חשיבה חיובית", אבל האם באמת תמיד זו חשיבה חיובית?

כשאנחנו מזוהים עם האני החיצוני, הגירוי לדמיין שינוי חיובי יכול להיות מאוד גדול. במצב זה, אין לנו סבלנות לשינוי הדרגתי וטבעי, אנחנו בדחף לשינוי מהיר, ולכן העובדה שאנחנו מדמיינים שינוי חיובי רק מטעה אותנו ומעוורת אותנו מליצור ולשפר את המציאות בדרך הנכונה.

עם מספיק הקשבה וחיבור לעצמנו, בהחלט הדמיון של השינוי החיובי יעזור לנו לצלוח אתגרים, אבל כשזה לא מספיק מציאותי, הדמיון "החיובי" הזה מאוד מסוכן ויוביל אותנו לעשות טעויות ונזקים.

הביטחון של הנשגב, הוא ביטחון מופרז וטיפשי. באותו רגע נדמה לנו שאנחנו "חיוביים" ובסך הכל משקיעים בעצמנו, אבל אנחנו צועדים לתוך מלכודת של חזיון אשלייתי. זה כמו להשקיע בהשקיית עציץ מתוך מחשבה שיום אחד הוא יצמח, כשבכלל אין בו זרעים, או לבנות בניין ללא יסודות. השקעה של חודשים או שנים יכולה להתבזבז. האני הנשגב עושה השקעה אדירה להדחיק את המחשבות של הנחות, אבל הנחות תמיד מנצח במרוץ הזה – הסבל של הנחות תמיד יגבר בסופו של דבר על האופוריה של הנשגב, הקול של הנחות תמיד יהיה חזק ומשכנע יותר מהקול של הנשגב.

דמיינת את הכל קורה הכי חיובי והכי טוב, ובעזרת ה"חשיבה החיובית הזו" אפילו ראית שינויים ממשיים במציאות: יותר כסף, יותר יחס, בנית קריירה, זוגיות, משפחה, הרגשת בריאות מצוינת, ראית את עצמך מצליח בגדול, אבל ככול שנשאבת לאשליה הזו, האני הנחות התנפח ביחד עם הנשגב בלי ששמת לב, עד לרגע שבו הבניין שבנית התרסק.

אתה מדמיין שאתה יכול ללכת על החבל הדק, אבל מרוב התלהבות מופרזת וביטחון מופרז, לא שמת לב שהחבל פשוט דק מידי. לכן, לדמיין "שינוי חיובי", זה אחד הדברים הכי מסוכנים שיש. לדמיין שינוי חיובי, זה דבר מאוד עוצמתי וחיובי בתנאי שאנחנו באמת קשובים וזהירים, מודעים לתמונה המלאה – לקולות של הפנימי, של הנשגב ושל הנחות. אם אנחנו מודעים רק לקול אחד, זה כבר צריך להדליק בנו נורה אדומה.

אנחנו משקיעים שנים בקשרים עם אנשים שלא באמת מתאימים לנו, משקיעים שנים בלימודים או בקריירה שלא באמת מתאימה לנו. ברור שאי אפשר להימנע מטעויות כאלו לחלוטין, אבל אם אנחנו מודעים יותר לסכנה, מודעים יותר לקולות של הנחות והנשגב, אנחנו נעשה החלטות הרבה יותר נכונות.

אם נזהה בתוכנו את חוסר הביטחון של הנחות, נדע שההחלטות שלנו מוטות בהתאם מתוך אותו רגש. או במילים אחרות, אם נזהה בתוכנו את הביטחון מופרז של הנשגב, נדע שההחלטות שלנו מוטות בהתאם מתוך אותו רגש.

כשלמדתי איך להתמודד עם מחלת המעיים, למעשה למדתי איך להשתחרר מהקולות של האני החיצוני: פעמים רבות הצלחתי לדכא את כל התסמינים ולהרגיש בריא לחלוטין, אבל אז עלה בי ביטחון מופרז שגרם לי לחזור לעשות טעויות שהחזירו שוב את תסמיני המחלה. מפעם לפעם, הקשבתי יותר לקולות של האני החיצוני, הבנתי יותר ויותר את ההשפעה השלילית שיש לקולות אלו ולכן ידעתי להיות זהיר יותר – לדמיין את העתיד החיובי שאיחלתי לעצמי בצורה שקולה ואחראית יותר.

ליצור עתיד חיובי יותר זה לא דבר מובן מאילו, ובטח לא דבר שנוצר רק בגלל "חשיבה חיובית". עתיד חיובי יותר נוצר מהבשלה של התנאים הנכונים מבחינה פיזית ומנטאלית. אין אפשרות להאיץ או להכריח שינויים חיוביים. אנחנו רוצים לדמיין שינויים כדי לעודד אותם להתרחש, אבל חשוב מכך, ליצור את התנאים שיבשילו את השינוי, ולוודא עד כמה שאפשר שהתנאים האלו באמת קיימים במציאות ולא רק בראש.


‍‍‍‍‍‍

הקטע לקוח מתוך ספר שכתבתי "הנחות, הנשגב וזה שיודע לאהוב"
למעוניינים ברכישה שלחו לי הודעה למספר 0524-871100

 למענה על שאלון אישי בנושא לחץ רגשי לחצו כאן

לקריאה נוספת על שיטת אביב עוז – 6 הצעדים לחצו כאן

אהבתם? מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin