אוגוסט 2019

למה אנשים פוגעים?

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

למה אנשים פוגעים | מרכז עוז
אני עדיין חולם על דוד שלי שהתאבד לפני כמה שנים – הצית את עצמו בלהבות!
לשמוע על כך (ולחשוב על כך..) היה קשה במיוחד, כי היה לי חיבור די חזק איתו.
 
מוות זה דבר שלא פשוט לקבל. אני חולם שהוא בכלל חי וסתם היה נדמה לי שהוא מת. 
הוא היה אחד האנשים היותר שליליים שהכרתי. היתה לו יותר השפעה שלילית עליי, אך היתה גם השפעה חיובית.
 כשהייתי נער, שיתפתי אותו ברעיון מטומטם שלי לנהוג באופן אלים כלפי מישהו. (מה שקרוב לוודאי שלא הייתי עושה, אך שקלתי את זה ברצינות).
הוא הכניס בי שכל ורגישות מסוימת ומנע ממני את זה.
אני זוכר שהוא קיבל אותי עם כל הטירוף שהיה בי, אולי כי גם הוא היה קצת "משוגע", ובאופן מסוים לקבל אותי עזר לו קצת לקבל את עצמו, ובלי קשר לזה, פשוט כי היה בו משהו באמת טוב שזיהה את הטוב שבי.
 
עוד דבר שמאוד לא פשוט לקבל זו פגיעה. פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, פגיעה של אחרים באחרים, פגיעה של אחרים בעצמם וכו'. לא פשוט לקבל פגיעה. לא פשוט להבין למה זה קורה.
ולא פשוט לקבל דברים שאנחנו לא מבינים אותם.
 
כשמאוד קשה לנו עם חוסר הבנה מסוים, וקשה לנו לקבל את עצמנו עם החוסר הזה,
אנחנו מרגישים מוכרחים למצוא תשובה כלשהי ש"תעשה סדר", אחרת ממש לא נצליח להפסיק להיות מוטרדים מזה ולא נוכל להרגע עד שלא נבין..

אז אנחנו מסבירים משהו, בעיקר כדי שנרגיש שיש סדר, שעכשיו אנחנו מבינים ויכולים לנשום לרווחה. וכשאנחנו מנסים למצוא הסבר מתוך לחץ למצוא אותו, הרבה פעמים ההסבר לא יהיה מחובר למציאות.
אז לרוב אנחנו מסבירים את תופעת הפגיעה עם הקביעה שיש אנשים רעים ויש אנשים טובים: "אנשים רעים עושים טוב לאחרים ואנשים טובים עושים טוב לאחרים".

ואנשים שפוגעים בעצמם? 

פה יותר קל להבין שאם אנחנו פוגעים בעצמנו, אנחנו כנראה במצוקה, ממוקדים באשמה והלקאה עצמית, לא חושבים בצלילות, נתונים ללחץ רב ופועלים מתוך דחף לא רצוני שמוביל להרס עצמי ופגיעה עצמית.

מה שאני יודע מתוך נסיוני לאחר מאות טיפולים למידה וחקירה של התנהגות בני האדם, זה שגם כשאנחנו פוגעים באחרים, הסיבה היא זהה:
אנו נמצאים במצוקה, ממוקדים באשמה, לא חושבים בבהירות, שבויים ללחץ גדול ומונעים מתוך דחף (ללא בחירה מודעת וחופשית) שמוביל לאגרסיביות ופגיעה באחרים.
 
יש אומרים שמוסר זו המצאה דמיונית של של תרבות מסוימת, אני חולק על זה מהסיבה הפשוטה, שבסוף יש מישהו שנפגע באמת, לא בדמיון.
התחלנו לתת משמעות למילה מוסר, כי ידענו שיש מישהו שבאמת נפגע כתוצאה מהתנהגות פוגענית.
לדוגמא, אם מלמדים אותך שאין סיבה להיות רגיש לאדם עם גוון עור שונה משלך, לא תחשיב את ההתנהגות שלך כפוגענית, אם תפגע בו ותנצל אותו, תרגיש בסדר עם זה, אולי אפילו תהנה מזה. אם תקח חמור ותעמיס עליו את הציוד הכבד שלך ותשתמש בו כמוביל, זה אפילו עוד יותר בסדר ומקובל בחברה "כי הוא רק בעל חיים".
רק ברגע שאתה מזהה את חוסר הרגישות שלך כלפי שונים ממך, כדבר פוגעני שכדאי לשנות (ולהיות רגיש יותר לשונה ממך) למעשה אתה מתחיל לשנות את ההתנהגות שלך מפוגענית יותר למטיבה יותר.
אתה מסוגל יותר לזהות את החוסר רגישות הזו רק כשאתה פחות בלחץ, פחות מוצף בכאב שבך.
 


ניצול

מגיע בדרך כלל על רקע המחשבה ש"אני חשוב יותר ממנו" ותוצאה מחשיבה זו אנו מצדיקים אפליה: נשים "פחות חשובות" מגברים, אז זה בסדר שלא תהיה להן זכויות שיש לגברים, שחורים חשובים פחות מלבנים, פרה חשובה פחות מכלב (זה ייחשב נורא יותר לנצל כלב מאשר פרה) וכו'

 ובשורש המחשבה הזו נמצאת מצוקה (גם אם אנחנו לא תמיד מרגישים את המצוקה
בזמן בו אנחנו פועלים באופן שעושה אפליה ומוביל לניצול ופוגענות).

התנהגות פוגענית ואגרסיבית זו התנהגות שאנו רוצים להוקיע אותה ולכן המצאנו חוקים שיגנו עלינו וימנעו התנהגות כזו (גניבה, סחיטה, אונס, רצח וכו') כשאדם פוגע באחר החוק מאפשר ענישה, הרחקה למאסר וכו'.
וזה טוב – כדי שנגן על עצמנו.
עם זאת, כדאי לזכור כשאנחנו פועלים באגרסיביות ופוגעים באחרים, זה לעולם לא מתוך כוונה רעה, כי תמיד בבסיס להתנהגות הזו נמצאת מצוקה רגשית, חוסר צלילות ודחף לא רצוני.
יכול להיות שנדמה שקל יותר לשים תווית על בן אדם ולקבוע שהוא "רע" ובגלל זה הוא פגע בי או באחרים, אבל האמת היא שהוא עשה זאת מתוך מצוקה, בדיוק כפי שגם אני מסוגל לפגוע באחרים או בעצמי רק כשאני במצוקה.

זה לא יועיל אם נצפה מעצמנו לנהוג באופן מושלם, תחשבו כמה לחץ אנחנו שמים על עצמנו אם זה מה שאנחנו מצפים מעצמנו. 
הדבר היחיד שאנחנו יכולים לקוות לו זו התקדמות מוסרית – הגדלת הרגישות שלנו לאחרים, לשונים מאיתנו, כמה שרק אפשר. 
וזה תמיד מאותה דרך – חמלה וקבלה לעצמנו שתוריד את המצוקה ואת הנטייה לאגרסיביות כלפי עצמנו או אחרים.
‍‍‍‍‍‍

 למענה על שאלון אישי בנושא לחץ רגשי
וקבלת אבחנה ראשונה במתנה לחצו כאן 

לקריאה על שיטת המקור לרוגע פנימי להסרת מצוקה רגשית לחצו כאן

אהבתם? שתפו:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin