צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

טיפול בכעסים לגברים

טיפול בכעסים, שמטרתו לעזור לאנשים לנהל את רגשותיהם ביעילות, הוא משאב רב ערך עבור רבים. עם זאת, חשוב להכיר בכך שלא כל האנשים, במיוחד גברים, חווים את אותה רמת הצלחה עם טיפול כעסים קונבנציונלי. מאמר זה בוחן כמה מהסיבות הבסיסיות לכך שחלק מהגברים עלולים להיאבק להפיק תועלת מגישות טיפול מסורתיות בכעס. כמו כן, נדגיש את החשיבות של פיתוח אסטרטגיות מותאמות יותר ל טיפול בכעסים לגברים.

 

צפיות חברתיות ונורמות מגדר

ציפיות חברתיות ונורמות הקשורות למגדר מכתיבות לרוב שגברים צריכים לגלות כוח וחסינות רגשית. פנייה לעזרה לטובת טיפול בכעסים לגברים עשויה להיתפס כסימן לחולשה, מה שגורם לגברים מסוימים להסס לחשוב על טיפול. הלחץ להתאים עצמם לרעיונות סטריאוטיפיים של גבריות יכול למנוע מגברים להכיר בבעיות הכעס שלהם ולטפל בהן, ולעכב את התקדמותם בטיפול. לכן מאוד חשוב להבין שזה בסדר שיש בנו פגיעות, וזה אחד הדברים שנעודד במרחב בטוח בתוך תהליך טיפול בכעסים לגברים.

 

מחסומים לביטוי רגשי

גברים רבים מתמודדים עם מחסומים לביטוי רגשי פתוח, במיוחד במסגרות חברתיות מסוימות שבהן דיונים על רגשות לא מקבלים עידוד. הדחקה רגשית זו עלולה להוביל לקושי בזיהוי והבנת הסיבות הבסיסיות לכעס. כתוצאה מכך, גברים עשויים להיאבק כדי לתקשר ביעילות את רגשותיהם במהלך מפגשי טיפול בכעס, מה שמפריע לתהליך הטיפולי. נורמות ומוסכמות מסוימות בהחלט יכולות להוות מכשול ולכן נלמד איך למוסס את הפחד מהנורמות האלו כדי שנרגיש נוח יותר להיפתח ולשתף את כל הרגשות שבנו.

 

פחד מאיבוד שליטה

עבור גברים מסוימים, הפחד מאיבוד שליטה על רגשותיהם במהלך טיפול בכעס יכול להיות מכריע. הסיכוי להתעמת עם רגשות עזים ולהתמודד עם פגיעות פוטנציאלית עשוי להוביל להימנעות לחלוטין מטיפול. פחד זה יכול להנציח דפוסים הרסניים של התקפי זעם, ולמנוע מגברים לחוות את היתרונות של ניהול כעסים. אחד הדברים החשובים ביותר להטמיע בתפיסה במיוחד עם טיפול בכעסים לגברים, זה שהפגיעות היא חלק טבעי וחשוב שקיים בנו, וגם אם זה לעיתים מוגזם ודרמתי, זה בסדר לתת לזה מקום בסביבה מבוקרת (ואחר כך גם באופן עצמאי) כדי ללמוד איך להתייחס לדברים בצורה שקולה יותר.

 

תפיסות שגויות לגבי כעס

תפיסות שגויות לגבי כעס יכולות גם להוות אתגרים לגברים הפונים לטיפול. גברים מסוימים עשויים להאמין שכעס הוא רגש שלילי מטבעו ושיש למגר אותו לחלוטין. פרספקטיבה זו יכולה להוביל להתנגדות בקבלת הכעס כרגש טבעי, לעכב התקדמות בלימוד דרכים בריאות לנהל אותו.
כעס מידתי ומאוזן הוא רגש חיוני, ואחד הדברים החשובים ביותר זה ללמוד איך להתחבר לעצמנו ואיך להתבטא עם כעס בצורה נכונה ולא תוקפנית.

 

גישה מוגבלת לטיפול ספציפי מגדרי

תוכניות לטיפול בכעסים קונבנציונליות לא תמיד מתחשבות בחוויות ובאתגרים הייחודיים העומדים בפני גברים. היעדר אפשרויות טיפול ספציפיות למין יכול להקשות על גברים להתחבר לתהליך הטיפולי באופן מלא. אם אנחנו מסוגלים להרגיש שמספיק מבינים אותנו, פשוט לא נהיה מוכנים להיפתח ולהתמסר לתהליך, לכן מאוד חשוב שנרגיש בגובה עיניים מול מטפל מנוסה ומקצועי.

 

סטריאוטיפ – הנלחם למען הצדק

באופן סטריאוטיפי, גברים מעודדים לעתים קרובות לפנות לתוקפנות כמנגנון התמודדות עם "אי צדק". טיפולים שונים בכעס עשויים שלא להבין את עומק הפגיעות והתפיסות המושרשות אצל גברים, מה שיוביל להתקדמות מוגבלת בניהול כעס בצורה בונה. בתהליך הטיפול אותו אני מלווה אנו ממוססים יותר ויותר סטריאוטיפים כאלו ומגלים איך להתייחס למציאות כמו שהיא. ככול שאנו חושפים את השקרים, האמת מתגלה ולכן גם שינוי ריאלי יותר בהתייחסות לעצמך ולאחרים. 

לסיכום, לגברים ישנם רגישויות ותפיסות מסוימות שחשוב לקחת בחשבון. מבלי להתחשב בצרכים הרגשיים והפרדיגמות המיוחדים שאפשר למצוא לרוב אצל גברים, טיפול בכעסים לגברים בגישות הלוקות בהבנה זו, עלולה להפריע ליכולתם של גברים להפיק תועלת מהטיפול.

ציפיות חברתיות, מחסומים לביטוי רגשי ותפיסות שגויות לגבי כעס תורמים לקשיים אלו. כדי לטפל בבעיה זו, חיוני לפתח אסטרטגיות עבור טיפול בכעסים לגברים, זאת אומרת ספציפיות למגדר ובהתאמה אישית על מנת לקחת בחשבון את החוויות והצרכים הייחודיים של גברים. על ידי קריאת תיגר על תפיסות מסורתיות של גבריות וקידום ביטוי רגשי פתוח, אפשר לעזור לגברים לאמץ טיפול בכעס וליצור שינוי מהשורש כדי לנטרל את הדחף לכעסים מיותרים. ברגע שנפתח זהות עצמית מאוזנת, דימוי עצמי חזק (ולא מתנשא אלא עם יותר ענווה), נלמד איך יוצרים רוגע פנימי יציב ונשתחרר מהתלות הרגשית ביחס הוגן. גם אם נעשה לנו אי צדק, נלמד כיצד להגיב לזה בצורה עניינית ובאורך רוח. לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות התקשרו – 0524871100.

 

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

איפה מתקיים הטיפול

טיפול בכעסים לגברים מתקיים ברח' חרות 6, רמת גן (לתצוגה במפה לחץ כאן), ניתן לקיים את הפגישות גם טלפונית או בזום.

נגישות
Scroll to Top