טיפול בכעסים

צלצלו או השאירו פרטים

טיפול בכעסים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

כעס מופרז, או התפרצויות של זעם, זו בעיה מפני שבמצב זה אנו מתנהגים באופן חסר רגישות שפוגע באחרים סביבנו ובסופו של דבר גם בנו. אנחנו מבינים שזו התנהגות מוגזמת ולא הגיונית שלא מתאימה לנו ובדרך כלל לאחר מעשה אנו חשים אשמה, בושה וחרטה. במצב מתמשך כזה רצוי לפנות לטיפול בכעסים.

למה זה קורה?

עוד לפני שאנו פונים לטיפול בכעסים, ננסה להבין למה זה קורה. ברגעים שלפני ההתפרצות ישנם טריגרים שונים שיוצרים בנו מתח רב, אך הטריגר החזק ביותר יהיה קשור תמיד באופן שבו מתייחסים אלינו. לפעמים יגידו או יעשו משהו שיגרום לנו לחוש שהתייחסו אלינו באופן מאוד לא הוגן. אולי נרגיש שלא משקיעים בנו כפי שאנו משקיעים, אולי ששופטים אותנו, מזלזלים או לועגים, לא מקשיבים, לא מבינים וכדומה. בכל מקרה הטריגר החזק ביותר יהיה קשור באופן שבו מתייחסים אלינו אחרים. אולי הבת זוג, אולי במשפחה או בעבודה. אצל כל אחד הטריגר הזה יגיע מאנשים שונים, אבל המכנה המשותף הוא שנחוש שהיחס כלפינו הוא לא הוגן ולא מכבד מספיק.    

לפעמים רק נדמה לנו שהצד השני "תוקף" כשבעצם לא באמת קרה משהו כזה, ולפעמים אנו באמת צודקים, היחס כלפינו הוא לא הוגן. עם זאת, התגובה לכך חסרת פרופורציה – תוקפנית ואגרסיבית מידי. טיפול בכעסים משנה את התפיסה במובנים מסוימים שיתוארו בהמשך, לכן גם התגובה ליחס לא הוגן תהיה מידתית ונכונה. 

למה התגובה כל כך תוקפנית?

כשיש בנו חוויה כל כך קשה שמישהו אחר פוגע בנו, באופן כמעט אוטומטי אנו חשים שעלינו לגרום לו להפסיק לפגוע בנו. זאת אומרת במצב זה אנו חשים תלויים בהתנהגות וביחס של האדם שמולנו: אם הוא יתנהג איתי כפי שאני רואה לנכון שצריך, אוכל להירגע ולהרגיש בטוח (לא תוקפים אותי), אבל אם הוא ימשיך להתנהג באופן שמרגיש לי לא הוגן, אני לא יכול להירגע כי אני נשאר בחוויה שתוקפים אותי. כאשר אנו חשים כל כך פגועים אנו חשים שאין ברירה אלא להכריח את הצד שני לשפר בדחיפות את התייחסותו ולכן התגובה היא חסרת סבלנות ואגרסיבית. טיפול בכעסים מעניק פתרון, מפני שבעזרתו לא נחוש כל כך מותקפים ופגועים מלכתחילה.

מה מלכתחילה גורם לבעיה של התפרצויות זעם?

כאשר יש בנו תלות מסוימת ליחס הוגן מאחרים כלפינו, זה שם אותנו במצב שכבר יש בנו לא מעט מתח. מה זה אומר תלות? זאת אומרת שבלי שנרגיש שהיחס כלפינו מספיק הוגן ומכבד, לא נצליח להישאר רגועים. למעשה אנו מאמינים שיחס מאחרים קובע במידה רבה את הדרך שבה אנו מקבלים או לא מקבלים את עצמנו. (ככול שלא מקבלים אותי קשה לי יותר לקבל את עצמי, ולהפך). את האמונה הזו אנו רוצים לשנות, (מה שקורה בתהליך טיפול בכעסים), כי כל עוד התלות בהתנהגות של אחרים נשארת, נישאר דרוכים ומתוחים: או שנתאמץ מאוד לרצות אחרים, או שתגבר בנו הנטייה לווכחנות וריבים.

הפתרון – כיצד מונעים בעיית כעסים והתפרצויות זעם:

כדי להסיר את התלות ביחס מאחרים, עלינו ללמוד איך לקבל את עצמנו באופן אחר. בטיפול בכעסים אנו נלמד כיצד להרגיל את עצמנו שהערך העצמי והרוגע שלנו לא תלוי באף גורם חיצוני. ולכן בתהליך הטיפול בכעסים לומדים מהי הקשבה עצמית, איך להעלות מודעות, איך לזהות מחשבות שפוגעות בנו ולשחרר אותן, ואיך לשפר את ההתייחסות לעצמנו. ככול שאנו מתרגלים לכך שהשלווה הפנימית שבנו אינה תלויה ביחס מאחרים, מתפוגגת הדחיפות לדרוש יחס מאחרים ולכן גם נלמד להגיב ליחס לא הוגן באופן מידתי וריאלי – כך אנו יודעים שהטיפול בכעסים מצליח. נלמד כיצד לשמור על הרצון שלנו, כיצד לבטא את עצמנו באסרטיביות, לבקש מה שמגיע לנו, להציג גבולות לאחרים (לא להסכים עם כל מה שמצפים מאיתנו) באופן רגוע, וכיצד ליצור תיאום ציפיות ושיתוף פעולה באופן מפויס וברגישות. 

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

שאלות נפוצות בנושא הטיפול בכעסים

מהי הגדרה של כעס? אילו טיפולים זמינים עבור טיפול בכעסים? מהם השלבים הטיפוליים החשובים ביותר עבור טיפול בכעסים? אלו הם רק כמה מהשאלות המרכזיות על טיפול בכעסים שאנו נענה עליהם במאמר זה. האפשרות לפתור מצבי כעס בצורה יעילה מגיעה רק כאשר אנו מבינים את הסיבות לכעס, ומקבלים את הכלים הנכונים לטיפול במצב. אז מה עושים כאשר אנו נמצאים בעצמנו במצב של כעס? האם יש טיפול בכעסים קצר טווח יעיל או שמא רק טיפול בכעסים ארוך טווח יעזור לנו לטפל בהתקפי זעם? ננסה לענות על שאלות אלו ואחרות בשורות הבאות:

מהו כעס? כעס הוא רגש המתעורר כאשר אנו חווים משהו המאיים על הרווחה הנפשית או על ביטחוננו הפיזי. כעס יכול להתפתח למצב של רגזנות קלה או להתקף זעם שיכול לגרום לשפה אלימה, איבוד שליטה, פגיעה פיזית או לפעולות פוגעניות אחרות. כעס מודחק הוא רגש המצטבר שלא מטופל ויוכל להתפרץ בכל רגע. עם טיפול בכעסים, באמצעות הקשבה ומודעות אנו יכולים ללמוד כיצד לגשת לכעסים מודחקים ולשחרר אותם באופן מבוקר וטבעי. אנחנו לא רוצים שאף אחד ייפגע, לכן נכון ובריא לתת מקום לכעס בסביבה בטוחה שבה מתאפשר טיפול בכעסים. כאשר המטופל לומד כיצד לעשות זאת, השחרור של המתח המיותר ממשיך גם באופן עצמאי.

הכעס הוא רגש טבעי וחשוב שיש לנו, שכן הוא מאפשר לנו להתאים את עצמנו לתנאי הסביבה ולהגן על עצמנו. הכעס יכול גם לעזור לנו לזהות אי-צדק ולהגן על עצמנו ועל זכויותינו. בראייה רחבה יותר, הכעס לעיתים עוזר לנו לבדל את עצמנו מהסביבה באופן חיובי ולפעול בצורה המתאימה עבורנו. אבל לא כל כעס הוא כעס בריא. כעס שמגיע עם המון מתח מוביל לחוסר שליטה, התקפי זעם והתנהגות אגרסיבית. עם טיפול בכעסים אנו לומדים כיצד לכעוס בצורה מידתית ונכונה, כיצד לשלוט בכעס ולצמצם את המצבים שבהם הכעס שלנו מפריע לחיי היום-יום וגורם לפגיעה ביחסינו עם הסובבים.

כעס עשוי להתפתח כתגובה לסיבות שונות כמו תקופות מתוחות, לחץ בעבודה, תקופות מעבר בחיים, לחץ רגשי, ואפילו פקקי תנועה. כעס נוטה להתפתח גם במערכות יחסים לא בריאות. מצבים מסוימים עשויים לתפקד כטריגרים הגורמים לנו לחוות כעס לעתים קרובות. הכעס עשוי להימצא בכל תחומי החיים והוא צץ כתגובה למצבים שונים. במקור הוא נועד לעזרו לנו להיות עירניים, להגן על עצמנו ולאפשר לנו להתמודד עם סיטואציות מורכבות. עם זאת, חשוב להיות מודעים לכך שהכעס לא תמיד הולך יד ביד עם התמודדות בריאה ולעתים העניינים עלולים להגיע למצבי קיצון ולמתח מיותר. עם טיפול בכעסים אנו לומדים כיצד לפעול בצורה מתאימה ורגישה, ולאפשר לעצמנו זמן ומקום להתמודד עם הסיטואציה בצורה נכונה ושקולה. הטריגר המשמעותי ביותר לכעס מיותר זו החוויה של "יחס לא הוגן" שקיבלנו מהסביבה. כאשר אנו לומדים ויוצרים תפיסה יציבה שאין לנו שום תלות ביחס מאחרים כדי להישאר רגועים, אנו מחזירים לעצמנו את השליטה. תהליך זה התאפשר למטופלים רבים שזכיתי ללוות. מומלץ לקרוא המלצות.

כאשר אדם כועס, הגוף מוצף בהורמוני סטרס חזקים כמו אדרנלין וקורטיזול, שמשפיעים על מערכות ואיברים שונים. כעס חזק לאורך זמן עלול לגרום לבעיות במערכת הלב והכבד, לחולשה נפשית ופיזית, לירידה בזיכרון ולרגשות של חרדה, עצבנות ומתח רבים. דרך טיפול בכעסים אנו לומדים איך לשים לב לתגובות הגופניות והרגשיות בזמן שמתחיל התקף זעם. חשוב לא להתבייש לבקש טיפול בכעסים במטרה למנוע נזק לגוף ולנפש.

כן, המטרה היא שליטה בכעסים כדי למנוע פגיעה בעצמך ולא לסכן אחרים. ישנן כמה דרכים להגיע לשליטה בכעסים. הן כוללות: לזהות את ההבדל בין הטריגר לכעס והסיבה האמיתית לכעס המיותר. כאשר אנו יודעים לעשות אבחנה זו נהיה מסוגלים לנטרל את הסיבה האמיתית לכעס המיותר, אפילו שאותם טריגרים שהכרנו קודם ממשיכים. בתהליך הטיפול אנו לומדים באופן מאוד מסודר כיצד להתחבר לעצמנו באופן מאוד עמוק ויציב כדי שנוכל להרגיש ערך עצמי וביטחון פנימי רב גם במצבים שקודם היו יכולים לערער אותנו. בשלבים מתקדמים יותר בתהליך נלמד גם בדיוק איך להגיב ליחס מזלזל באופן רגוע ועם זאת אסרטיבי. נלמד נושאים חשובים רבים כמו ההבדל בין יחס מכבד ליחס מרצה, צעדים לתקשורת אפקטיבית כמו העלאת המודעות למטרת כל דיאלוג, איך להעניק אמפתיה, איך לבקש ואיך לשים גבולות, איך להתמודד עם התנהגות אלימה של אחרים ועוד.
חשוב להגיע טיפול מקצועי ומסור כדי ליצור מסגרת שבה אתם יכולים להתמודד עם הכעס, להגיע לשליטה בכעסים מיותרים ולנטרל אותם לפני שיתפרצו.

הסיבות להתפרצויות זעם יכולות להיות מגוונות. ישנם אנשים שמשתמשים בכעס כדי להביע רגשות כמו חרטה, עצבנות או זעם. יש גם מקרים בהם התפרצויות הזעם מגיעות כתגובה למצבים אקוטיים כמו תחושת חוסר השליטה במערכת בחירות, למשל. יש אנשים שנוהגים להתבטא פוגענית כאשר הם נחשפים לרמות גבוהות של סטרס – זה עלול לכלול צעקות וגידופים, וברוב המקרים אלו התנהגויות שהם למדו מסביבתם. למי שחווה התפרצויות זעם טיפול יכול לסייע בהבנת המקור לקשיים אלו והוא מאפשר להם להתמודד איתם בצורה יעילה הרבה יותר. הסיבה העיקרית להתפרצות של זעם היא חוסר היכולת של האדם לתפוס את רגשותיו כעצמאיים, זאת אומרת הוא קושר את הזעם שלו להתנהגות של אחרים ולכן נשאר תלוי ביחס של אחרים כלפיו. בטיפול בכעסים אנו לומדים כיצד להחזיר לעצמך את העצמאות על רגשותייך ומתוך כך גם את השליטה העצמית.

באופן כללי, שני סוגי הטיפול יכולים להיות מועילים. במקרה של מבוגרים שסובלים מהתקפי זעם זה מול זה, טיפול באופן זוגי עשוי להיות יעיל יותר, כדי לאפשר תרגול משותף של הזוג עם תפיסות עולם נכונות יותר ויצירת שפה משותפת יעילה יותר. עם זאת גם בטיפול זוגי, רוב הפגישות תהיינה באופן פרטי, מפני שהתהליך הוא בעיקר אישי – כשאדם לומד כיצד להתחבר לעצמו ולתמוך בעצמו באופן נכון זהו הבסיס לכל תקשורת אפקטיבית שתגיע בהמשך. בכל מקרה, חשוב להעניק למטופל תמיכה הכוונה וטיפול מתאימים לו באופן אישי לצורך ההתמודדות עם הכעס.

כל אדם מתמודד מעת לעת עם התקפי זעם, וזה אפילו יותר תכוף ב"תקופות מתוחות" יותר כמו משברי כלכלי או שהכרנו בימי הקורונה. התקפי זעם יכולים להיות מזיקים גם לבני משפחה וגם לגוף ולנפש. כאשר מבוגרים מתקשים לשלוט בכעסים זה עלול להביא למצבים מסוכנים. כיצד ניתן לטפל בזעם? ישנם מומחים הממליצים על שיטות טיפול המשתמשות באומנות כמו יוגה, רפלקציה ומפגשים חברתיים בקבוצות היכולים לסייע לטיפול בהתקפי זעם למבוגרים. ישנם טיפים שיכולים לעזור לשליטה בכעסים, תרגלי אימונים במודעות ובחשיבה אופטימית שיכולים לסייע למבוגרים לטפל בהתקפי זעם, אך הטיפול האמיתי תמיד יהיה טיפול שורש מקצועי של שינוי התפיסה והגישה, שינוי צורת המחשבה והדרך שבה אנו חווים את הזהות העצמית והערך העצמי והביטחון הפנימי שבנו. לכן, עם כל הכבוד לשיטות שונות שיכול לתמוך לזמן מה, הטיפול שאני מאמין בו הוא אך ורק שינוי מהותי ושורשי.

לטיפול בכעסים ועצבים ישנם מספר דרכים ואפשרויות, כגון צמצום המימדים של הכעס על-ידי התרכזות באופן אינטנסיבי בנשימה, רגיעה ושליטה במחשבות. ישנם תרגילי יוגה ותנועה שיכולים לסייע בהתמודדות עם הכעס. בנוסף, יש לשקול טיפול מקצועי בצוות רפואי או פסיכולוגי המיועד לטיפול בכעס באמצעות טכניקות קוגניטיביות, טיפול פסיכותרפי. אפשר לשקול הימנעות או הפחתה של פעילויות מסוימות – כגון קריאת חדשות שמהווה לעיתים גורם מלחיץ ש"תורם" לבנייה והצטברות של כעסים. עם זאת, שוב חשוב לציין, הטיפול הנכון באמת תמיד יהיה טיפול רגשי המכוון לשורש – החלפת הגישה והתפיסה מהשורש – שינוי אופן המחשבה, שינוי חווייתי של הזהות העצמית, הערך העצמי והשלווה הפנימית שבנו. לכן, עם כל החשיבות שיש לשיטות שונות שיכולות לסייע לזמן מוגבל, הטיפול האפקטיבי לאורך זמן הוא יישום עצמאי של שינוי מהותי ושורשי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול רגשי – שניהם יכולים לסייע בהפחתת כעסים. ושניהם חשובים, זאת אומרת, לדעתי אין להפריד את האחד מהשני. אני מאמין בחיבור מעשי בין שני הדברים: החלק הרגשי שבנו אנו לומדים כיצד להקשיב לעצמנו ולאחרים, והשינוי הקוגניטיבי התנהגותי שבו אנו לומדים באופן מאוד מעשי איך לתפוס את המציאות באופן מאוזן ונכון וכיצד לתקשר עם אחרים בצורה אפקטיבית ומועילה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי עוסק בזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה, זיהוי דפוסי התנהגות בשאיפה לשיפור והתייעלות, וטיפוח של רגשות בריאים וחיוביים יותר.
טיפול רגשי, בעזרת כלים כמו תרגילי רגיעה והעלאת מודעות, עוזר למנוע לחלוטין מצבי כעס מיותר והתפרצויות זעם.

כדי להפחית כעס באופן רצוני, יש מספר פעולות שאפשר לבצע. למשל, ניתן להיעזר בתרגול טכניקות הרפיה כמו נשימה עמוקה ומדיטציה. כמו כן, מומלץ לכתוב את המחשבות והרגשות שלכם על נייר כדי להקל על החשיפה להן. עוד פעולה היא לנסות לתכנן את הצעדים הנכונים כדי לטפל בדברים שמפריעים לכם. בנוסף, נסו לחשוב חיובי ולהתמקד בדברים שאתם מודים עליהם, כיוון שזה יכול להחזיר את האופטימיות ולהפחית את הכעס.

גם פעילות גופנית והקפדה על שינה מספקת בשעות קבועות הוכחו כפעולות מועילות ביותר להפחתת כעס. תרגילי תנועה כמו טאי צ'י יכולים להועיל כמו גם כמו הפעלת מוזיקה רכה, לקיחת נשימות עמוקות, ולסיום מומלץ להתנסות ביוגה או פילאטיס שידועים כמיטיבים עם הגוף ועם הנפש כאחד. כל זה יכול לסייע להפחית את החרדה והכעס. לאלו מכם שעובדים בעבודה משרדית נזכיר כי חשוב לקחת הפסקות מדי פעם כדי לשחרר את הגוף והמתחים שהצטברו בו במהלך הישיבה. עם זאת חשוב לציין, אם הנכם סובלים מבעיית כעסים תקופה ארוכה כנראה שיש צורך בהכוונה מקצועית ומסודרת כדי ליצור שינוי שורשי ומהותי.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

מאמרים נוספים על על התקפי זעם וטיפול בכעסים

⦿ טיפול בכעסים – מידע

קישורים רבים על טיפול בכעסים.

⦿ טיפול בכעסים קונבנציונלי – סיכוים וסיכונים

טיפול בכעסים קונבנציונלי – המידע שלא תמיד יספרו לך

⦿ טיפול בכעסים לגברים – מידע

טיפול בכעסים לגברים – האם טיפול בכעסים לגברים הוא שונה?

⦿ עוד על טיפול בכעסים לגברים

מידע נוסף על טיפול בכעסים לגברים

⦿ התקפי זעם – הסיבות העיקריות

טיפול בכעסים לוקח בחשבון את הסיבות העמוקות ביותר להתקפי זעם

⦿ סדנה לטיפול בכעסים

האם טיפול בכעסים דרך סדנה אפקטיבי לכל אדם עם בעיית עצבים?

⦿ שמירת כעס בלב – הסיבות לכך ומהן הסכנות

הסיבות בגללן אנו נוטים לשמור כעס בלב ואיך טיפול בכעסים מסייע לבטא כעס בצורה נכונה?

⦿ סדנה לעצבים – כדאי ללכת?

טיפול בכעסים דרך סדנה לעצבים – יתרונות וחסרונות

⦿ טיפול לשליטה בכעסים – סיפור נפוץ

סיפור נפוץ ושכיח מאוד של אדם המגיע לראשונה אל טיפול בכעסים

⦿ מדוע טיפול בהתקף עצבים חיוני

כל היתרונות מדוע כדאי להיתמך על ידי טיפול בכעסים

⦿ טיפול בכעסים אצל מבוגרים

הגישה היעילה ביותר לטיפול בבעיות עצבים

נגישות
Scroll to Top