צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

טיפול בכעסים אצל מבוגרים - הכוח של בניית הערכה עצמית

כעס הוא רגש אנושי טבעי שכל אחד חווה מעת לעת. עם זאת, כאשר לא מתייחסים אליו, כעס יכול להפוך להרסני ולהשפיע על היבטים שונים בחייו של אדם, כולל יחסים אישיים, עבודה ורווחה כללית. לאחר ניסיון של יותר מ12 שנים אני יכול להגיד בבטחה שהגישה היעילה ביותר עבור טיפול בכעסים אצל מבוגרים, היא התמקדות בשינוי הערכה עצמית. על ידי שיפור ההערכה העצמית, נפתח מנגנוני התמודדות בריאים יותר, נטפח מודעות עצמית ונבנה חוסן רגשי, מה שמוביל לחיים מאוזנים ומספקים יותר.

הקשר בין טיפול בכעסים אצל מבוגרים והערכה עצמית

כעס הוא לעתים קרובות תגובה טבעית לאיומים או עוולות שונות, והוא יכול להיות מופעל על ידי אירועים חיצוניים או מחשבות ואמונות פנימיות. הערכה עצמית גבוהה מידי או נמוכה מדיי, יכולה לתרום באופן משמעותי לתדירות ולעוצמתם של התקפי זעם. כאשר אדם עם הערכה עצמית גבוהה מידיי מרגיש מותקף, "האגו" שלו נפגע ובאותו רגע הרבה יותר קשה לו לחוש ב"ביטחון העצמי" המדומה אותו חש קודם. פעמים רבות, מבלי שנשים לב נוצר פה טריגר שמעורר בנו תפיסות עצמיות שליליות, קשה יותר להאמין שאנו ראויים או בעלי ערך, מה שעלול להוביל לתסכול והתקפי זעם כאשר נתמודד עם טריגרים כאלו – אינטראקציות המעוררות את האמונות השליליות הללו.

על ידי התייחסות להערכה העצמית כהיבט ליבה של טיפול בכעסים אצל מבוגרים, נעבוד יחד כדי לשבור מעגל זה של רגשות שליליים וכדי לקדם צמיחה אישית אותנטית, כאשר באופן הדרגתי נוריד את הצורך ב"אגו המופרז" ו/או בדימוי הנמוך מידי.

  1. מודעות עצמית וזיהוי טריגרים

הצעד הראשון ל טיפול בכעסים המתמקד בהערכה עצמית – הוא מודעות עצמית. למעשה אנו לומדים כיצד לשפר משמעותית את יכולה ההקשבה (קודם כל לעצמנו) ועל ידי כך לזהות יותר את הרגשות, המחשבות והתחושות בגוף ולהבין הבנה רגשית על הקשר בין הדברים. ככול שהמודעות האלו מתגבר ברור יותר שהאחריות לשיפור הרגשתנו תלויה בנו ולא ביחס ממישהו אחר. בשלב ראשון נלמד כיצד לזהות במהירות טריגרים הגורמים להתעוררות הכעס, כדי להימנע ככול האפשר מריבים מיותרים, עד לשלב שבו הטריגרים כבר לא יעוררו בנו את המתח כפי שהתעורר בעבר. הבנת הטריגרים הללו יכולה לעזור באיתור בעיות ההערכה העצמית הבסיסיות שמזינות את תגובת הכעס. באמצעות פיתוח יכולת הקשבה ומודעות עצמית, נדע כיצד לשים בספק דפוסי חשיבה שליליים ושקריים כדי להחליף אותם בתפיסות עצמיות חיוביות ומציאותיות יותר.

  1. טיפוח חמלה עצמית

בניית הערכה עצמית כרוכה בפיתוח חמלה עצמית, שהיא היכולת להתייחס לעצמך באדיבות ובהבנה בזמנים קשים. לעתים קרובות, אנשים עם בעיות עצבים עלולים להיות ביקורתיים מדי כלפי עצמם, מה שמוביל לתסכול ואכזבה מוגברים. על ידי טיפוח חמלה עצמית, נלמד כיצד להיות סלחניים יותר, כיצד לקבל את חוסר המושלמות שלנו, ולא על חשבון יכולות ביצוע, אלא להפך – ככול שנלמד לקבל יכולת מוגבלת בהבנה וחמלה – נשפר את היכולת בצורה אפקטיבית יותר. כתוצאה מכך שאנו שלמים יותר עם עצמנו, נפתח מערכת יחסים בריאה יותר עם עצמנו – ואז גם עם אחרים.

  1. שינוי אמונות שליליות

דימוי עצמי מופרז נוצר למעשה כסיפור כיסוי לדימוי עצמי נמוך. הערכה עצמית נמוכה נובעת לרוב מאמונות ליבה שליליות שנחזיק לגבי עצמנו. אמונות אלו יכולות להיות מושרשות עמוק ולהשפיע על האופן שבו הם תופסים את העולם ואת מקומנו בו. תוך טיפול בכעסים אצל מבוגרים, נלמד כיצד למצוא את האמונות השליליות הללו, ולא מתוך שכנועים או מנטרות, אלא על ידי הקשבה אמיתית ובחינת ראיות הסותרות את המחשבות השקריות נעודד נקודת מבט מאוזנת וחיובית יותר.

  1. פיתוח אסטרטגיות התמודדות

עם טיפול בכעסים אצל מבוגרים נוכל להפיק תועלת מלימוד אסטרטגיות התמודדות בריאות כדי לנהל את הרגשות שבנו בצורה בונה. במקום להזדקק לתוקפנות או להתפרצויות, נדע כיצד לעמוד על שלנו כשצריך בצורה מכבדת. תוכנית העבודה לשינוי שלנו תהיה תרגול של הקשבה וככול שהמודעות תהיה גבוהה ויציבה יותר, נגיע לשינוי התנהגות מהיר יותר. מנגנוני התמודדות חיוביים לא רק עוזרים בניהול כעסים אלא גם תורמים לבניית הערכה עצמית, הגדלת המוטיבציה והשליטה שלנו – הכרה עמוקה יותר של הרצון האמיתי והיכולת לבחור בו ולהשקיע עבורו באופן חופשי.

  1. הצבת יעדים ריאליים

הגדרה והשגת יעדים ריאליים יכולים להגביר את ההערכה העצמית על ידי הקניית חווית הישג ומסוגלות. בטיפול בכעסים אצל מבוגרים, בצורה רגישה נציב אתגרים המתאימים ליכולת ולקצב האישי של המטופל, כך שיהיה מסוגל ליהנות מהתהליך. הצלחות באתגרים אלו יחזקו עוד ועוד את תפיסת העצמי החיובית ולאור זה תרד הסבירות להתקפי זעם.

לסיכום, טיפול בכעסים המתמקד בשינוי הערכה עצמית, הוא גישה עוצמתית שפותחה לאורך הרבה שנות ניסיון והצלחות. הטיפול מציע מגוון כלים וליווי שותף לתרגול שבין הפגישות. על ידי טיפוח מודעות עצמית, קידום חמלה עצמית, שינוי הדרגתי של אמונות שליליות ופיתוח אסטרטגיות התמודדות בריאות, אפשר לבנות חוסן רגשי וצמיחה אישית עמוקה. ככל שההערכה העצמית משתפרת, תדירות ועוצמת התקפי הכעס פוחתות, מה שמוביל לחיים הרמוניים ומספקים יותר. לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות התקשרו – 0524871100, אביב עוז, מטפל רגשי.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

איפה מתקיים הטיפול

הטיפול מתקיים ברח' חרות 6, רמת גן (לתצוגה במפה לחץ כאן), ניתן לקיים את הפגישות גם טלפונית או בזום.

נגישות
Scroll to Top