צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

בעיות עצבים - טיפול בכעסים

בעיות עצבים מתבטאות עם התקפי זעם. התקפי זעם הם ביטוי כוחני שמגיע כדי להגן על האדם עם בעיות עצבים. הוא כל כך כעוס מפני שהוא מרגיש פגוע וחשוף להמשך פגיעה. זאת אומרת, אם חווית הפגיעות לא היתה גדולה כל כך, לא היו בעיות עצבים ולא היה דחף להשתמש בכל כך התקפי זעם.

גם כשנדמה שאין לאותו אדם שום סיבה ניראת לעין להתנהג בצורה כזו, כי אף אחד לא באמת איים עליו, או נדמה שהוא רק רצה "לנפנף" בכוחו ורק חיפש סיבה להתפרץ, בתוך תוכו ישנה זעקה אמיתית לעזרה.

לעיתים הכעס כמובן מוצדק. אך עם בעיות עצבים אנו נראה התקפי זעם מתמשכים לאורך זמן, התפרצויות זעם עם המון מתח ועצבים. במילים אחרות, כעס שמרגיש כמו סערה גדולה, זהו כעס שגם אם נדמה באותו רגע שהוא מוצדק, או שבמובן מסוים נדמה שהוא מגן עלינו, למעשה הוא מזיק לנו והוא עלול לפגוע גם באחרים.

עם בעיות עצבים, השורש לכל התקפי זעם, זו פגיעות רבה שלא נובעת מחוסר בביטחון מופרז, כי כזה ייתכן ויהיה בשפע, אלא מחוסר ביטחון עצמי ומאוזן. זאת אומרת, כאשר אין בעיות עצבים וככול שאדם באמת שלם עם עצמו באופן יציב ובלתי תלוי בחיזוקים מאחרים אלא בעצמו בלבד, השקט הפנימי שבו יעלה בהתאם, הביטחון העצמי שבו יעלה בהתאם, וככול שהביטחון יעלה, הדחף לבטא התקפזי זעם יצטמצם. זאת אומרת, הכעס המופרז יהיה פחות רלוונטי בזמן שיש ביטחון עצמי אמיתי.

ללא בעיות עצבים, אדם עם הערכה עצמית מספיק גבוהה וביטחון עצמי מספיק גבוה, גם כאשר יכעס, ידע לעשות זאת באופן מדוד ומתוך שליטה, לא בצורה של סערה מתפרצת, ללא מתח ועצבים, אלא באופן רגוע. כן, לכעוס באופן רגוע, קוראים לזה גם אסרטיביות שלווה.

הרבה פעמים אנשים שנוהגים לבטא לעיתים קרובות התקפי זעם מתקשים להאמין שיש להם גם בעיה של חוסר ביטחון, שזה למעשה השורש של בעיות עצבים והכעסים הבלתי נשלטים. הכעס יכול לתת חוויה מסוימת של הגנה, ביטחון, כוח, ובמובן מסוים גם להרגיש כאילו הערך העצמי עולה בזכות "הכוח" הזה, אך למעשה זו אשליה. לא תמיד פשוט לקבל זאת מכיוון שאכן הכעס משמש כמגן, ולוותר על המגן הזה ולהיות חשוף כל כך, נשמע פשוט מסוכן וכואב מידי.

אבל, אם לפחות ברמה התיאורטית אפשר להסכים שישנו חוסר ביטחון מתחת להתקף זעם ובעיות עצבים, זו התחלה מצויינת, מפני שאז אפשר להתחיל ליצור את המגן החדש והמשופר: ביטחון המקושר להערכה עצמית בלתי תלויה, כזו שמגיעה מבפנים. בתהליך הזה עם טיפול בכעסים לגברים או נשים, אנו משקיעים בחיזוק תכונות חיונית כמו הקשבה לעצמי, התייחסות כנה וחמלה.

עם הזמן, ככול שהאדם לומד להתחבר לעצמו בצורה אמיתית ועמוקה יותר, החמלה שלו לעצמו (המבוססת על הקשבה וכנות), היא הכוח הפנימי, המגן החדש והמשופר. לכן בעיות עצבים נפתרות מהשורש – כאשר הדחף לבטא התקפי זעם הופך פחות ופחות רלוונטי ונחוץ. במילים אחרות, אין צורך באשליה של ביטחון של אגו מנופח, כאשר יש מספיק ביטחון אמיתי.

ללא בעיות עצבים, אותם דברים שהרגיזו בצורה לא פרופורציונלית בעבר, כבר פחות ופחות מערערים את השלווה הפנימית. דברים כמו ביקורת ושיפוטיות, אי הסכמה, אי צדק, דחייה, התנהגות גועלית, שלא עושים דברים שביקשת, שלא עושים דברים נכון להשקפתך ועוד.

כל אותם דברים – שהיו טריגרים לכעס מתפרץ, כבר לא משפיעים באותו אופן, מפני שהתגובה שלך לאירועים אלו מגיעה מתוך ביטחון פנימי אמיתי. גם במקרה של אי צדק, תוכל להגן על עצמך עם תגובה אסרטיבית ורגועה, מפני שביססת שלווה יציבה בתוכך.

אני אישית לא מאמין בקיצורי דרך, אלא בשינוי מהותי מהשורש: למידה אמיתית של יצירת תמיכה רגשית לעצמך, מתוך חמלה המתבססת על הקשבה לעצמך, התייחסות כנה יותר, ביטחון עצמי והערכה עצמית גדולים יותר. לכן בתור מטפל רגשי ליוויתי גם מקרים של אלימות חמורה לתוצאות הרצויה ומעבר לכך, בדרך כלל המטופלים עם בעיות עצבים הופכים אפילו רגועים בהרבה מאותם אנשים שהתלוננו על התנהגותם בעבר. לקריאת המלצות לחץ/י כאן. לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות צרו קשר – 0524871100, אביב עוז, מטפל רגשי.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

איפה מתקיים הטיפול

הטיפול מתקיים ברח' חרות 6, רמת גן (לתצוגה במפה לחץ כאן), ניתן לקיים את הפגישות גם טלפונית או בזום.

נגישות
Scroll to Top