אוגוסט 2021

איך להרגיש אהוב באמת

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

אהלן חברים,
במאמר זה אני אדבר על איך להרגיש אהוב, איך להרגיש אהבה, על הבילבול המאוד גדול בין הדחף לקבל אהבה מבחוץ ובין הרצון פשוט להיות באהבה אמיתית שמתחילה באהבה פנימית. ובסוף למי שמחפש להיות בזוגיות או נמצא בזוגיות ומתלבט או מתלבטת ושואל את עצמו למה עדיין אין לי או למה זה הולך כל כך קשה, אז אני אתייחס בקצרה גם לנושא הזה

אהבה אמיתית היא הדלק האמיתי שאיתו אנחנו רוצים להיות מונעים בעולם. לא פחד, לא אובססיות, וללא תלות בשום גורם חיצוני, אלא להיות מונעים מתוך אהבה פנימית אמיתית. על זה רובנו נסכים בקלות.

ואז מתחיל בילבול מסוים. כי לא ממש ברור מזו אהבה פנימית אמיתית ובנוסף התרגלנו לרעיון שאפשר להרגיש אהוב רק בנוכחות פיזית של בני אדם בעיקר וחלקנו יכולים להרגיש אהובים גם עם בעלי חיים.

אם אנחנו נמצאים לבד פיזית, הרבה פעמים זה מיד מתקשר לחוויה של בדידות, אם אנחנו בחוויה של בדידות, זה לא מצב שקל לאהוב את עצמנו בתוכו, בתוך חוויה דרמתית של בדידות. כשאנחנו בחוויה של בדידות ביחד איתה עולה התנגדות לעצמנו, בחוויה של בדידות לא רק שאנחנו מרגישים לבד ומנותקים מאחרים, אלא אנחנו מרגישים גם רחוקים ומנותקים מעצמנו, אז להרגיש אהבה פנימית אמיתית אנחנו לא יכולים, ומרצדת בתוכנו המחשבה שאנחנו מאוד מאוד רוצים מישהו שיהיה איתנו, מישהו שיכיר בנו, יבין אותנו, מישהו שיקשיב, שיתייחס, מישהו שיאהב אותנו. וזה מחזיר אותנו לתפיסה שאפשר להרגיש אהוב רק בנוכחות פיזית של בן אדם אחר שייתן לי יחס מכבד ותומך. ברמה מסוימת אנחנו מבינים שכלית שזה לא צריך להיות ככה, שצריכה להיות בתוכנו אהבה פנימית בשפע בלי קשר ליחס מאחרים, אנחנו מבינים שאהבה אמיתית לעצמך לא צריכה להיות תלויה ביחס שמישהו אחר נותן לך,

ולפעמים אנחנו באמת מצליחים לזמן מסוים להרגיש אהבה אמיתית לעצמנו, אהבה בלתי תלויה, אבל בכל זאת אנחנו שוב ושוב חוזרים לחוויה רגשית מאוד מאוד חזקה שנהיה מסוגלים להרגיש אהובים רק אם מישהו אחר יאהב אותנו.

התפיסה הזו כמובן גורמת להרבה מאוד מתח וחוסר מנוחה, אצל כל אדם התפיסה של התלות הזו יכולה להיות חזקה בעוצמה שונה, זה יכול להיות סתם מטריד וזה יכול להיות ברמה של חרדות יום יומיות.
ובסך הכל די ברור שהתפיסה הזו היא בעייתית, היא גורמת לנו סבל ומאוד מכבידה עלינו.

אז איך משנים את התפיסה הזו שכדי להרגיש אהוב אני חייב מישהו נוסף שייתן לי יחס ויאהב אותי?

את התפיסה הזו אפשר לשנות רק על ידי תרגול והתרגלות של התחברות לעצמך שוב ושוב ושוב. שזה במילים אחרות הקשבה לעצמך. הקשבה זה נושא מאוד מאוד מורכב ואני לא אכנס אליו בסרטון הזה, אבל אני כן אגיד באופן מאוד כללי מה זה הקשבה לעצמך. אז קודם כל הקשבה זה תשומת לב, לשים לב לדברים, ככול שאנחנו שמים לב ליותר דברים ההקשבה שלנו גבוהה יותר, המודעות שלנו גבוהה יותר. אז הקשבה לעצמך זו הקשבה לארבעה דברים עיקריים:

הקשבה למצוקה שבך, הקשבה ליחס שיש בך לעצמך שיוצר את המצוקה הזו, הקשבה לכוונה הטובה שיש בך והקשבה לייחודיות שבך. ההקשבה יכולה להיות לעוד הרבה דברים אחרים, אבל לארבעת הדברים האלו מאוד חשוב לשים לב.

אפשר לדמות את זה למכשיר שעובד ומתעורר לחיים רק כשהוא מחובר עם התקע לחשמל. כשאנחנו מקשיבים אנחנו מחברים את עצמנו לחשמל ומתעוררים. כשאנחנו לא מקשיבים אנחנו חסרי חשמל, ונדמה לנו שמה שיעיר אותנו ויחזיר אותנו לעבוד זה חשמל ממישהו אחר שיקשיב לנו, והרבה פעמים בלי לשים לב אנחנו דורשים אנרגיה ממישהו אחר, מנסים לסחוט אנרגיה ממישהו אחר.

כדי להבין את העניין בצורה יותר קלה ופשוטה בואו ניקח דוגמא מהחיים. אם נחשוב רגע על חיי היום יום שלנו, מתי אנחנו לא אוהבים את עצמנו? אנחנו מרגישים סלידה עצמית או אפילו שנאה עצמית כשאנחנו חווים את עצמנו כפיספוס. אנחנו אומרים לעצמנו "הייתי יכול לעשות טוב יותר, הייתי יכול להספיק יותר, אני לא מבין איך עשיתי את הטעות הזו, למה אני כל כך תקוע או מתקדם כל כך לאט, איך לא שמתי לב, איך התנהגתי ככה, איך תפקדתי בצורה כל כך גרועה, ברמה כל כך נמוכה, איך פישלתי, וכו' וכו' "

כשאנחנו חווים את עצמנו כפספוס אנחנו כועסים על עצמנו, וכשאנחנו כועסים על עצמנו, אנחנו מפסיקים לאהוב את עצמנו, וכשאנחנו מפסיקים לאהוב את עצמנו, יורדת לנו האנרגיה, שוב חסר לנו חשמל במרכאות ושוב נדמה לנו שהאנרגיה תחזור אלינו רק כשמישהו אחר יאהב אותנו.

וכשאנחנו מקשיבים לעצמנו באמת, קורה דבר אחר. אנחנו מבינים שהמצוקה והריקנות, החוסר אנרגיה שאנחנו מרגישים נגרמת מהיחס לעצמנו ולא בגלל שמישהו התייחס או לא להתייחס אלינו, ואנחנו נזכרים בערך האמיתי שלנו, אנחנו רואים שאנחנו מאוד טובים במהות שלנו, כל כך טובים שאפילו הטעויות הכי גרועות שעשינו היו מתוך כוונה טובה, וכשאנחנו באמת רואים את זה אנחנו מסוגלים לסלוח לעצמנו וזה כבר צעד מאוד משמעותי כדי לצאת מחוויית הפספוס המלחיצה הזו, ואפילו יותר מזה, אנחנו מתחילים להרגיש חוויה של מיצוי הפוטנציאל שלנו ברמה משמעותית, ואנחנו גם רואים שאנחנו מאוד מיוחדים.

אם הקשבנו למצוקה והקשבנו לצורת ההתייחסות שיש בנו לעצמנו שגרמה למצוקה והקשבנו לכוונה הטובה שיש בנו, אנחנו יכולים להיזכר ולהתחיל להרגיש בערך האמיתי שלנו, וברגע הזה שאנחנו רואים כמה אנחנו טובים ומיוחדים, החשמל בתוכנו נדלק ומתעורר, האנרגיה שוב עולה, והפעם לא בגלל שמישהו אחר התייחס אלינו, אלא בגלל שפשוט הצלחנו לשנות את היחס לעצמנו, ליחס מאוד מבין מכיל ומקבל, ואם אנחנו ממשיכים להקשיב, היחס המכיל הזה לא ירגיש רק כמו איזה חיבוק נחמד או ליטוף נחמד לעצמנו, אלא ממש אהבה מאוד גדולה לעצמנו. והחלק הכי מעניין הוא שבאותו רגע אנחנו מרגישים אהובים לא רק על ידי עצמנו, אנחנו מרגישים אהובים על ידי כל היקום, גם אם פיזית אנחנו לבד, אנחנו כבר לא מרגישים לבד, אנחנו מרגישים מאוד מחוברים ומאוד אהובים. ובזמן הזה אנחנו מרגישים מאוד אמיתיים מאוד חופשיים מאוד ערים ומאוד חיים.

ואם מקודם דרשנו לקבל אהבה מאחרים כדי להתעורר ולהרגיש חיים, עכשיו ברור לנו שאנחנו מבקשים לחוות אהבה שכבר היתה בתוכנו, כל מה שהיינו צריכים לעשות זה לחבר את התקע לחשמל ובדיוק כמו שאנרגיה חשמלית זורמת רק במעגל סגור, פשוט חיברנו את עצמנו שוב למעגל הזה שבו אנרגיה של אהבה תמיד זורמת בלי סוף.

ואם אנחנו מתרגלים להקשיב לעצמנו, האנרגיה בתוכנו פשוט זורמת יותר ויותר בקלות, לפרקי זמן יותר ויותר ארוכים ואנחנו פשוט חווים את עצמנו באהבה מאוד גדולה.

עכשיו תשאלו שאלה שהיא מאוד טובה,

איך אני יודע שזו אהבה אמיתית ולא איזה אגו מנופח, או סתם התלהבות מופרזת?

אם היינו רק מתלהבים מעצמנו ולא באמת אוהבים את עצמנו, אז היינו עסוקים בלהשוות את עצמנו לאחרים, לראות כמה אנחנו גדולים וחשובים יותר, אבל האהבה האמיתית שאנחנו מרגישים, היא לא קשורה רק אלינו, אלא קשורה בהכל והיא תמיד מגיעה עם הרבה ענווה.

וזה חבריי, מה שאנחנו באמת רוצים ומבקשים, פחות שמישהו אחר יאהב אותנו, אלא להרגיש את האהבה הזו שקשורה בהכל. יותר מאשר להיות אהובים אנחנו מעדיפים להיות באהבה, תחשבו שניה על שתי האופציות האלו: להיות אהוב או להיות באהבה. ואחרי שנרגיש בחוויה של אהבה שמחוברת להכל וזורמת ללא שום מגבלה וללא שום מאמץ, אנחנו נהפוך להיות כמו גנרטור מהלך, מלאים באנרגיה, מאוד מושכים, ולא רק מישהו אחד יאהב, אנחנו נרגיש הרבה מאוד אהבה מהרבה מאוד אנשים וגם מבעלי חיים. וזה המצב שבו אנחנו מרגישים אהובים באמת, ולא בגלל שעכשיו מישהו אוהב אותנו, אלא בגלל שהאנרגיה האוהבת שבתוכנו מחוברת עם אנרגיה אוהבת שנמצאת סביבנו כל הזמן, כי אהבה אמיתית זו חוויה שהיא מעבר לזמן ובתפיסה שלי אפילו מעבר למרחב פיזי.

אז נכון שזה יכול להישמע מאוד אוטופי או רוחניקי או מיופייף, אבל אני לא אומר את זה בשביל לשכנע מישהו במשהו, אני אומר את זה מהחוויה האישית שלי כאדם שהיה מאוד מאוד חסום לאהבה בעבר ועם השנים מאוד מאוד נפתחתי לאהבה, וגם כמטפל אני רואה שגם האנשים במצוקות הכי גדולות מסוגלים להפתח ולהתחבר לעצמם באמת. אני אישית מאוד מאמין באהבה הזו ואני מאמין שכל אדם חווה את החיבור הזה ליקום ברמה זו או אחרת ואנחנו יודעים שבתוך תוכנו זה מה שאנחנו באמת מבקשים ורוצים.

היכולת הזו להתחבר לעצמך, להתחבר לאהבה ולהשאר בה באופן יציב, זה ממש לא איזה שינוי שביום אחד לפתע קורה, אלא זה פשוט תהליך של הקשבה וגילוי עצמי מתמשך, שככול שאתה מגלה את עצמך, החשמל הזה, האנרגיה זורמת בך יותר ויותר.

אם מעניין אתכם לשמוע על התהליך הזה עוד מוזמנים לפנות אליי – 0524871100

לגבי נושא הזוגיות, הרבה פעמים שואלים איך אפשר לדעת מתי אני מוכן לזוגיות? לא סתם זוגיות כמובן, אלא באמת אהבה גדולה ואמיתית וכו. אז ככה, אני מאמין שאהבה יציבה בין אנשים זה משהו שנוצר אחרי ששני הצדדים בשלים לזה, ושהאהבה הזו אפשרית רק אם לא ממהרים אליה, אם אנחנו בהרגשה של ממהרים או מתאמצים יחסית הרבה בשביל זה, אנחנו עוד לא מוכנים לאהבה יציבה. ברגע שנרגיש שזה באמת בסדר גמור גם אם לא נמצא זוגיות, שזה אולי פחות כיף אבל אומר שאי אפשר לאהוב את עצמנו או שאי אפשר להיות מאושר, וברגע שנפסיק למהר להגיע לזה ונפסיק להתאמץ כל כך, נתחבר לעצמנו הרבה יותר ואז נהיה בשלים הרבה יותר להתחבר עם אחרים בצורה אמיתית, כמובן שצריך שגם הצד השני יעשה את אותו תהליך ואני מאמין שברגע ששני הצדדים יהיו מספיק בשלים, הם ימצאו את הדרך אחד לשני.

כן חשוב להתאמץ קצת, בדגש על קצת, בעיקר בלהקשיב לעצמך וגם בליזום קשרים עם אחרים, אבל מאוד חשוב לדעתי שזה לא יהיה יותר מקצת מאמץ.

אם זה יותר מקצת מאמץ, כנראה ששוב זה מגיע ממקום של תלות, ממקום של אובססיה, חרדה מסוימת וכו'

אני אביב עוז, מטפל רגשי לרוגע יציב, הסרת חרדות, התמכרויות, כעסים, בניית ביטחון עצמי.

מוזמנים לשתף עם חברים, להירשם לערוץ ביוטיוב.
תודה רבה
ושיהיה לכולנו הרבה אהבה בשפע

 למענה על שאלון אישי בנושא לחץ רגשי לחצו כאן

לקריאה נוספת על שיטת אביב עוז – 6 הצעדים לחצו כאן

אהבתם? מוזמנים לשתף:

נגישות
Scroll to Top