דצמבר 2019

ההבדל שבין רצון חזק לדחף

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

כמה שנים טובות הרגשתי בילבול מאוד גדול.
הרגשתי שאני מאוד רוצה משהו, אבל לא יודע מה,
וזה שיגע אותי…
כאילו משהו בתוכי רוצה להתפוצץ החוצה, אבל אני לא יודע בדיוק מה ולמה.
מצד אחד הרגשתי שזה טוב שיש בי משהו בתוכי 
עם כוח חזק להגשים משהו, להגיע לאנשהו,
אבל מצד שני, זה ממש הטריף אותי, כי לא הצלחתי לקבל מושג או כיוון ממשי,
מה זה הדבר הזה שכל כך בוער בתוכי.
חשבתי שאולי אם אבין מה זה, אוכל להתקדם ולהרגיש שלם יותר,
אבל זה היה כל כך קשה. וככל שניסיתי להבין את זה יותר, זה רק נראה לי מסתורי ועמום יותר,
זה רק שיגע אותי עוד יותר.
עד שפשוט הפסקתי לנסות להבין מה זה וויתרתי.
מתוך תחושה איומה של כניעה קיבלתי את זה שמשהו בתוכי
כנראה יישאר כבוי וחסר ערך לתמיד,
ואיבדתי כמעט את כל התקווה לשינוי. כאילו משהו בתוכי נשבר.

רק אחרי כמה שנים במבט לאחור, יכולתי להבין סוף סוף מה היה הרצון החזק והמוזר שהיה בתוכי. היום אני יודע שזה היה דחף. רצון זה משהו אחר לגמרי.
הדחף החזק שהיה בא, הגיע מתוך תחושה של ריקנות, חסך, חוסר. הריקנות שחשתי באותה תקופה היתה כה גדולה שלא יכולתי לעצור את הדחף בתוכי,
דחף להתמלא איכשהו במהירות,
ומתוך כך הרגשתי לחץ: הלחץ להבין מהר, להתקדם מהר, לקבל מהר. ולפעמים מהר יותר ממה שבאמת אפשרי.
הלחץ והדחף הם למעשה שני מושגים שהרבה פעמים מדברים על אותו מצב, מצב שבו אנו נגררים לפעולה מתוך תחושה של "חייבים", כאילו שאין ברירה, כאילו שבלי שנקבל משהו, נבין משהו או נשיג משהו לא נוכל להיות רגועים. לעומת רצון שבו ברור לנו שאנו באמת בוחרים באופן חופשי ומתוך שלווה, מתוך ידיעה ברורה מה אנו באמת רוצים.
כשאנחנו במצב של לחץ אין סיכוי שנוכל באמת להבין מה אנחנו רוצים, הלחץ משפיע לרעה על איכות החשיבה שלנו, היא הופכת מפוזרת ופחות ברורה,
במצב של לחץ יכולה לגבור גם הנטייה לפרש דברים בצורה לא נכונה ולהשלות את עצמנו. וככול שהלחץ ממשיך הבילבול יכול להיות גדול יותר.

לדוגמא, חשבתי שאני רוצה זוגיות, קריירה וכסף, אבל אפילו לא יכולתי להרגיש את הרצון הזה בצורה רגועה. מה שזה באמת היה – זה דחף. חשבתי שאם יהיו לי הדברים האלו אוכל להרגיש שלם ורגוע יותר. 
למעשה מה שבאמת הייתי צריך זה ללמוד לקבל את עצמי ללא תלות. ללמוד איך להקשיב ולהתחבר לעצמי. ובאמת, בסופו של דבר, זה מה שעשיתי. 
היום כשאני חושב על זוגיות קרייריה וכסף, אני יודע שאני רוצה בהם, אבל זה לא בוער בי בצורה שגורמת לי להרגיש חסר מנוחה וחסר שלווה. זה כבר לא בא מתוך ציפייה למלא איזו ריקנות או חלל של חוסר בתוכי. אני יודע שאני יכול להרגיש שלם ולהיות מאושר ורוגע גם בלי כל אלו. ולמעשה מאז שהרגשתי מלא יותר בזכות עצמי בלבד, האפשרות לכל הדברים האלו נפתחה ברמה הרבה יותר אמיתית ומשמעותית.

אם אתם מרגישים מבולבלים, זה לא בגלל שחסרה לכם איזו הבנה רבת משמעות ובטח לא בגלל שחסרים לכם דברים כמו קריירה, זוגיות, כסף, יחסים טובים עם אחרים, בריאות פיזית ועוד, אלא בעיקר בגלל שהנכם נתונים ללחץ. והלחץ הזה מגיע בעיקר בגלל סוג של התייחסות נוקשה שנמצאת בכם, סוג של שיפוטיות, אשמה, ביקורת עצמית מחמירה למדי. 
לא תמיד פשוט להכיר בזה ולא תמיד פשוט לשים לב לזה, ורוב הזמן זה מלחיץ והופך אותנו קשים יותר גם כשנדמה שהכל "נחמד וטוב", כי זה דוגר בתוכנו וממשיך להשפיע גם כשאנו עסוקים בכל מיני דברים רגילים של היום יום.

כמטפל רגשי העדיפות הראשונה אלייה אני מכוון היא להגדיל את היכולת ליצור חוויה תומכת עצמית משמעותית, שמביאה איתה הרגשה יציבה של רוגע ביטחון וערך עצמי גבוה. ביסוס היכולת הזו, זה בעיני השורש לכל התקדמות ויציבות אמיתית. בזכות היכולת הזו הטיפול אפקטיבי גם למניעת חרדות, לביסוס ביטחון, להסרת הנטייה לתלות רגשית והתמכרויות, וליצירת מוטיבציה גבוהה ויציבה.

תודה שקראתם ואני מקווה שהמאמר נתן לכם חומר למחשבה

לקריאה נוספת על שיטת המקור לרוגע פנימי להסרת דחפים וגיבוש הרצון האמיתי לחצו כאן

אהבתם? שתפו:

נגישות
Scroll to Top