יוני 2020

יש או אין צדק קוסמי?

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

יש או אין צדק קוסמי? | מרכז עוז אביב

כשמדברים על צדק קוסמי למה בדיוק מתכוונים?
אולי ש…

⦿ יש סיבה מוצדקת לכל מה שקורה
⦿ יש איזו השגחה עליונה
⦿ יש איזשהו כוח טוב והוגן מאחורי כל מה שקורה, שיכול להסביר למה גם מה שנראה לא מוצדק, למעשה כן מוצדק בסופו של דבר.
⦿ אם עברת התעללות או ניצול כלשהו, זה בגלל שהיית אמור לעבור איזשהו "תיקון" או "ניסיון" כלשהו.
⦿ כל מה שקורה לך מגיע לך, אתה קוצר את מה שאתה זורע.
⦿ יש קארמה חיובית שמצטברת ככול שתעשה מעשים טובים, או שלילית אם תעשה מעשים לא טובים, והקארמה הזו נשארת ועוברת איתך בכל גלגולי חייך. ככול שהקארמה חיובית יותר תראה יותר השלכות חיוביות בחייך.

אלו כל מיני הסברים, לפחות עד כמה שאני הצלחתי להבין, לאיזשהו "צדק קוסמי".

מה דעתי בקשר לזה?
אני לא מאמין לאף אחד מההסברים האלו, אבל אני כן מאמין ש
******************************************************

💫 לא תמיד יש סיבה מוצדקת למה שקורה, אבל יש קשר בין הדברים – יש סיבה ותוצאה לכל דבר.

💫 אין השגחה עליונה, אבל יש נטייה טבעית לריפוי, שגשוג והרמוניה. יש חוקי טבע שככול שפועלים בהתאם להם אפשר להגיע לבריאות פיזית ונפשית גדולה יותר ולהרגיש יותר אהבה והרמוניה עם היקום.

💫 אין כוח טוב והוגן מאחורי מה הקורה, לפעמים מה שקורה פשוט לא הוגן ואין שום דבר שיכול להסביר למה ב"ראייה קוסמית" זה כן הוגן איכשהו בסופו של דבר. הגינות זה לא דבר שהיקום "נולד" איתו, אם לדוגמא יער נשרף ולא משנה מאיזו סיבה, לא נכנס לפעולה איזשהו "שיקול עליון והוגן" לגבי מי יישרף ומי לא, כל החיות שיעמדו בתוך האש ישרפו בלי קשר לכמה הן יותר "טובות" או פחות "טובות", כולל בני אדם.

💫 למרות שאין "שיקול עליון והוגן" שמגן עלינו איכשהו, עלינו ליצור ולטפח את ההגינות הזו בעצמנו, ללמוד לאהוב את עצמנו, לכבד דעות ואמונות שונות, ללמוד לכבד את השונה, ללמוד לדאוג קודם למוחלשים יותר, ללמוד לשתף פעולה ולהגיע לשגשוג הדדי יותר ויותר. ככול שאנו עושים זאת, אנו פשוט מגשימים יותר את טבענו את האמיתי ויכולים להיות מאושרים יותר.

💫 אם בתור ילד עברת התעללות או ניצול כלשהו, זה לא בגלל שהיית אמור לעבור איזשהו "תיקון" או "ניסיון" כלשהו. זה פשוט מזל רע.
אבל זה לא אומר שבהכרח שאין לך הזדמנות ללמוד ולהתפתח מהחוויה הלא נעימה הזו.

💫 אם בתור אדם בוגר עברת התעללות או ניצול, זה כבר יכול להיות שילוב של מזל רע וגם טעויות שעשית. במקרה הזה, כאדם בוגר עם יכולת לקבל החלטות באופן עצמאי יותר, יש לך הזדמנות אפילו גדולה יותר ללמוד ולהתפתח מכך.

💫 לא כולנו נולדנו עם אותה מידה של הזדמנות לבחור באופן חופשי לבטא את עצמנו ואת המהות שלנו. יש שנולדים לסביבה מורעבת אבל עם הורים שמעניקים אהבה רבה, יש שנולדים לסביבה עשירה עם הורים שפחות מעניקים אהבה, יש שנולדים לסביבה מורעבת וגם עם הורים שלא מעניקים אהבה רבה, וכמובן שאפשר להוסיף עוד אפשרויות שונות..

💫 אם נולדת לסביבה בתנאי רעב ועם הורים שאינם תומכים רגשית, זה לא כי משהו בך לא בסדר, זה לא שאתה גורר איתך קארמה שלילית מחיים קודמים, זה לא כי מגיע לך לעמוד באיזשהו ניסיון קשה, זה פשוט מזל רע, זה פשוט לא הוגן.

💫 לא כל מה שקורה לך מגיע לך, וזה בטח לא "עונש", לפעמים זה פשוט מזל רע. לא תמיד אתה קוצר את מה שאתה זורע, במיוחד לא כילד. ככול שאתה גדל ולומד היכולת שלך להגיב בדרכים שונות למציאות הופכת גדולה יותר ויותר ולכן במקרים רבים אתה כן קוצר את מה שאתה זורע. אתה משלם על טעויות שעשית, ואתה מתוגמל על החלטות נכונות.

🙌 אז יש "צדק קוסמי"? 🙌

אם התכוונת להסבר כלשהו מהסברים שציינתי בהתחלה, אז לדעתי לא ממש.
לדעתי הרעיון של "צדק קוסמי" נועד בעיקר כדי לכפות על החוסר ביטחון שבנו – הפחד מול המוות, מול האשמה, מול הידיעה שאולי פשוט יום אחד נעלם מהעולם, כל מה שהכרנו והתחברנו אליו יעלם מהמודעות שלנו. בנוסף לחוסר ביטחון הרעיון נועד לכפות על אי היכולת שלנו לתת תשובות לדברים שאנחנו לא מבינים, על אי היכולת שלנו לחוות את הכאב מול העוולות הנוראים שקורים במציאות, אי היכולת לתת הסבר לעוולות האלו.
🐦
באופן אירוני, ככול שלא התחברנו לכאב מול העוולות האלו, הפכנו אדישים יותר והעוולות האלו יכלו להמשיך לקרות בקלות רבה יותר – גם הנזק שעשו לנו, הנזק שעשינו לאחרים, והנזק שעשינו לעצמנו.
🐬
עדיין יש כוח גדול שאפשר להשקיע בו ולתת בו את מלוא האמונה. זו אומנם לא יישות עליונה בעלת שיקול דעת הוגן שדואגת לצדק קוסמי, אבל זה הכוח האמיתי שמחבר בינינו שנקרא אהבה.
🐢
אהבה היא לא כוח מקרי, היא כוח שמייצג את המהות האמיתית שלנו, ותפקידנו הטבעי הוא להתמלא בעוד ועוד אהבה ולהעביר אותה הלאה.
יש בי איזו אמונה שגם אחרי שאמות אמשיך להרגיש באהבה הזו, אולי זה נאיבי ואולי זה נכון, אני לא מחזיק באמונה הזו, היא פשוט נמצאת בי, כנראה כי אני מאמין שהמהות שלנו היא להרגיש אהבה ולהעביר אותה הלאה.
🦢
כל עוד אנחנו ממלאים את תפקידנו להתמלא בעוד ועוד אהבה ולהעביר אותה הלאה, זה לא באמת משנה אם נעלם או לא נעלם יום אחד, ואם כבר, במובן מסוים עדיפה המחשבה של העלמות מאשר המחשבה על "חיי נצח", כי המחשבה על כך שתמיד נרגיש אהבה עלולה להגיע מתוך חוסר ביטחון (מודע או שלא מודע) ודחף להחזיק באהבה. ורק כשאנחנו משחררים את עצמנו מהדחף להחזיק דברים (כולל אהבה) אנחנו באמת מסוגלים לאהוב.
🐿
כשאנחנו מחוברים לעצמנו באופן טבעי ומספיק עמוק, אנחנו יכולים להרגיש באהבה הזו בקלות. ככול שנהיה מחוברים באופן אותנטי עם עצמנו נתחבר גם עם החיים סביבנו יותר, ריפוי שגשוג ואהבה יזרמו אפילו יותר.
הנושא הזה של מהי אהבה ואיך להגדיל את היכולת להרגיש בה, הפך מבחינתי לנושא הכי חשוב ולכן בערך מגיל 19 ועד היום אני ממשיך לחקור את זה, בתוך התהליך, גיליתי 6 צעדים שאני באופן אישי משתמש בהם ואותם אני מלמד את המטופלים שלי: הקשבה, כנות, חמלה, ענווה, נתינה, אהבה/הרמוניה.
מי שרוצה לקרוא על זה יותר מוזמן לקרוא בחוברת הקצרה שבה כתבתי בקצרה על כל צעד וצעד לחצו כאן

תודה רבה 🙏

לקריאה נוספת על שיטת 6 הצעדים לחצו כאן

אהבתם? שתפו:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin