טיפול בהתמכרות

איך נוצרת הנטייה לתלות רגשית והתמכרויות?

אנחנו יודעים שלכל אחד ישנה נטייה גדולה יותר או פחות להתמכרות. למה אצל האחד היא גדולה יותר ואצל השני קטנה יותר?
‍‍‍‍‍‍אם אתם רוצים להבין בדיוק איך נוצרת הנטייה להתמכרויות, ואיזה טיפול בהתמכרות באמת מאפשר פיתרון לבעיה, המאמר הזה בשבילכם.

‍‍‍‍‍‍נוכחתי לגלות שהרבה מאוד אנשים שמכורים לכל מיני דברים ומחפשים טיפול בהתמכרות שלהם, עושים את אותה טעות מרה. הם מתייחסים להרגל הממכר כאל שורש הבעיה, ובטוחים ש טיפול בהתמכרות הוא להסיר את ההרגל הזה. שאז תבוא עליהם השלווה שאותה חיפשו כל כך. וזה לא קורה. 

למה זה לא באמת טיפול בהתמכרות? אנשים שממוקדים רק בשינוי ההרגל הממכר, יכולים אולי להפתר ממנו, אבל יישאר בהם דחף פנימי, והנטייה להתמכרויות תישאר כמו שהיתה, כי לא טיפלו בשורש הבעיה האמיתי. אז… או שיחזרו שוב לאותה התמכרות, או שיחליפו אותה באחרת. אם כל מה שמפריע לך זה העישון עצמו (לדוגמא) אתה יכול לקחת איזשהו תרופה, או עזר חיצוני כלשהו, או ללכת לסדנה, לעבור שטיפת מוח שיעשו לך או שאתה תעשה לעצמך, ויש סיכוי לא רע שתגמל מההרגל לתקופה או אפילו לתמיד, אבל! בצורת ההתייחסות כזו, הבעיה האמיתית תישאר: הנטייה להתמכרות תישאר. 

לדעתי, טיפול בהתמכרות אמיתי, יבוא מגישה אחרת לגמרי, ומיד אסביר הכל. כל התמכרות באה במצב שבו אנחנו מרגישים איזשהו חסך רגשי, ואקום פנימי, ומרגישים חייבים שמשהו ימלא אותנו. ב"ואקום" או חסך רגשי אני מתכוון, רגש של חוסר ערך, חוסר משמעות, חוסר עניין, חוסר מוטיבציה. לא תמיד פשוט להכיר ברגש הזה, כי בסך הכל הוא מאוד כואב. תזכרו את עניין החסך הרגשי, כי אחזור לזה בהמשך, והדברים יחברו הרבה יותר.
‍‍‍‍‍‍

כל התמכרות באה במצב מסוים

פעמים רבות טיפול בהתמכרות לא אפשרי באופן עצאמי ללא הכוונה מקצועית מפני שהאדם נמצא במצב שבו הוא אינו מספיק יודע איך להרגיע את עצמו. יש בו איזשהו חוסר שקט, והדבר שאליו הוא מכור,
מרגיע אותו, גם אם לא ממש, לפחות לכמה רגעים.‍‍‍‍‍‍ לכן, כדאי לשאול, מאיפה מתחיל החסך הרגשי הזה, ואיך לטפל בו?
‍‍‍‍‍‍
כמי שסבל לא מעט בחיי, סבל שאפילו המילה גיהנום לא נראתה לי מוגזמת כדי לאתר מה אני מרגיש, לאורך שנים… הגעתי לשלב שבו הייתי מוכרח לקבל החלטה של חיים או מוות.‍‍‍‍‍‍

 

לפני שיכולתי לעבור טיפול בהתמכרות הייתי במדרון חלקלק

הרגשתי שאני מתפרק מעצמי כל יום יותר ויותר, והלחץ הנפשי רק התעצם והפך נורא יותר. כל כך נורא, שבשלב מסוים ידעתי שלא אוכל עוד לשרוד במצב כזה. ולכן, ידעתי שאם אני רוצה לפחות לנסות לחיות,
עליי לקבל החלטה.
‍‍‍‍‍‍הבנתי שאני מזיק לעצמי, הבנתי ששלוות נפש שלי תלויה בהרבה גורמים חיצוניים – הייתי במצב קיצוני של התמכרות לא רק לדבר אלא להרבה דברים: עישון, אוכל מנחם (אכילה רגשית), קניות/שופינג, וקבלה של פידבק חיובי מאחרים.
וככול שהרוגע הפנימי תלוי בגורמים חיצוניים רבים יותר, כך פעלתי מתוך הרבה יותר לחץ ומתח, עד לחרדות ממש, עם פחות שליטה עצמית ויותר דחפים שהפעילו אותי, לכן גם הרגשתי רחוק מהרצון שלי, ורחוק מעצמי, הביטחון העצמי התערער בי ותחושת הערך העצמי ירדה.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

הבנתי ברמה מספיק עמוקה

שהתלות הרגשית הגדולה שיש בי היא בעיה קריטית ועיקרית, ולכן קיבלתי החלטה שמקור הרוגע הפנימי שבי יהיה אני בלבד. עוד לא הבנתי בדיוק איך זה יכול לקרות, אבל ידעתי שזה נכון, ושזה מה שאני רוצה. ידעתי שזה יהיה באמת טיפול בהתמכרות. לא רק להפתר מהרגל כלשהו, אלא ליצור מקור רוגע פנימי אמיתי ויציב. למחשבה הזו היה כוח אדיר, כי היא באה עם מודעות רגשית עמוקה.

הבנתי שיש לי שליטה מסוימת, גם אם לא מאוד גדולה, היא קיימת, וככול שאני מגדיל את המודעות שלי לפעולות השונות שאני עושה, אני מגדיל את השליטה שלי, שהיא למעשה בחירה מודעת יותר להחלטות שלי, כך שאעשה פחות ופחות נזק לעצמי. כמובן שבשלב מאוחר יותר, התחברתי למחשבה מהפכנית הרבה יותר: לא רק שאני יכול למזער את הנזק, אני יכול לעשות תועלת!

 

 

למה סיפרתי לכם את כל זה?

כי אני רוצה שתרגישו ותיזכרו כמה כוח יש למחשבה לטוב ולרע, במיוחד כמה כוח חיוני יכול להיות למחשבה, כאשר אנחנו חושבים בצורה נכונה ויעילה. איך זה קשור לחסך הרגשי והחוסר שקט שבה איתו? זה הכי קשור שיש… המחשבות שלנו הן בדיוק אלו שאחראיות לחוויה הפנימית שבנו.
כשאנחנו חושבים בצורה של ביקורת נוקשה ואשמה (כלפי עצמנו) זה בדיוק מה שיוצר ומגדיל את החסך הרגשי, וכגודל הואקום שנוצר מבפנים, כך יהיה גדול יותר הדחף והנטייה להתמכרויות. תוסיפו לזה גם לחץ/מתח, דרמה, תקיעות, סבל וכו'…

לכן, אחד המפתחות החשובים ביותר זה לשנות את צורת ההתייחסות והמחשבה כלפי עצמנו לחיובית ותומכת יותר. זאת אומרת, חלק גדול מתהליך טיפול בהתמכרות הוא שינוי צורת המחשבה.

אם המחשבה מעודדת, מסקרנת, ממריצה, מפרגנת, מכירה תודה, מאחלת טוב, אתם יכולים לדמיין איזה סוג של חוויה חיונית מחשבה כזו תיצור בכם.‍‍‍‍‍‍

 

ו…. יש פה אבל גדול.

לשנות חשיבה זה לא אומר לשבת מול מחברת ורודה ולכתוב אלף פעמים מחשבות נחמדות וחיוביות. זו טעות שהרבה לצערי מאמינים בה, כאילו ש"הכל רק בראש", או שהכל קשור רק ל"גישה חיובית". הרבה פעמים טועים לחשוב שזה טיפול בהתמכרות.

כמובן שאני לא מזלזל בלהרגיל את החשיבה שבנו לחיובית יותר ולפתח גישה חיובית יותר ואפילו להפך, כמו שכתבתי קודם חלק מתהליך טיפול בהתמכרות הוא שינוי הרגלי החשיבה. אלא ש.. אם לא עושים שינוי רגשי אמיתי ה"חשיבה החיובית" עלולה להרגיש כמו זיוף, שקר, אילוץ ואז, יש סיכון מסוים שזה אפילו ישפיע יותר לרעה מאשר לטובה.

‍‍‍‍‍‍ובדיוק כאן נכנס לתמונה טיפול בהתמכרות שאני מציע. במפגשים שאני עושה כקוא'צר ומטפל רגשי, המטופל עובר קודם כל חוויה רגשית, ורק אח"כ מגיעים לשלב של תובנות, מסקנות, ושינוי חשיבה. זו מניסיוני הדרך היחידה שבאמת עובדת, ועושה שינויים לטווח ארוך.

‍‍‍‍‍‍
למי תהיה נטייה גדולה יותר להתמכרות?

טיפול בהתמכרות יהיה נחוץ יותר לזה שהמחשבות שלו יוצרות ומעמיקות בו יותר את הואקום הפנימי/ החסך הרגשי. ככול שאנחנו לומדים איך להתייחס לעצמנו עם יותר חמלה, ויודעים יותר איך ללמוד מהכאב הרגשי שבנו, וכך לשחרר אותו באופן טבעי, כך למעשה אנחנו מתחברים לעצמנו באמת וממלאים את עצמנו בתחושת ערך אמיתי, השינוי הזה, העצמאות הרגשית (לעומת תלות רגשית) שנוצרת בנו, משחררת אותנו יותר ויותר מהנטייה להתמכרויות. ככול שזה קורה אנחנו יודעים שתהליך טיפול בהתמכרות הצליח.

ז‍‍‍‍‍‍ה בדיוק התהליך שעברתי עם עצמי וכך נגמלתי מכל הדברים שציינתי קודם. כקוא'צר ומטפל רגשי ראיתי שינויים אדירים, אצל אנשים שליוויתי שסחבו על עצמם מחשבות כבדות ומטרידות מאוד לאורך עשרות שנים… ואיך דחפים מתפוגגים מהם, והם נפתרים מסוגים שונים של התמכרויות. (קרא/י המלצות).

‍‍‍‍‍‍ וכן, דרך שיטת 'להרגיש מחשבה אמיתית' (חפשו כפתור בדף זה על שיטת הטיפול) עבור טיפול בהתמכרות, המחשבות הצלולות והמקדמות מגיעות באופן טבעי, בלי מאמץ מיוחד, המטופל מוריד את הדחפים שבו ומגדיל את החיבור לרצון שבו, לכן גם מתחבר יותר לעצמו, ובגלל שהשינוי מגיע מבפנים, הוא יציב, ורק הולך ומתיצב יותר.
‍‍‍‍‍‍תודה רבה שקראתם, לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות התקשרו 0524871100, אביב עוז, מטפל רגשי.

 

שאלות נפוצות

במהלך התהליך של התמכרות, צצים מגוון רחב של אתגרים רגשיים ופיזיים. התמכרויות מייצרות פעילות מהנה המשפיעה על הרצון לצרוך עוד ועוד. כמו כן נוצרים סביב אותה התמכרות קשרים חברתיים מורכבים. כיצד ניתן להתמודד עם האתגרים הללו ולהתקדם עם הטיפול הרגשי בהתמכרויות? לפניכם כמה מהשאלות הנפוצות ביותר על טיפול בהתמכרות ותשובות המספקות הכוונה ראשונית להתמודדות עם תופעה זו:

התמכרות היא מצב בו האדם הופך תלוי בדברים חיצוניים כגון סמים, אלכוהול, משחקי מחשב, וכו'. התמכרות יכולה ליצור חווית אנרגיה גבוהה והנאה (לזמן קצר), ביטחון ותחושת שליטה, אך הפעילות הממכרת לעולם אינה פועלת לתועלתו של המתמכר.
טיפול בהתמכרות כולל מגוון של אפשרויות כגון פסיכותרפיה, ובמקרים קשים נדרשת התערבות רפואית ותרופתית כעזרה או תמיכה זמנית בלבד. טיפול רגשי מעמיק תמיד יהיה הפתרון השורשי האמיתי שייצור שינוי יציב לטווח ארוך.

התמכרות לסמים ולאלכוהול מהווה את ההתמכרות הכי נפוצה והמוכרת ביותר למטפלים ופסיכולוגים בישראל. התמכרות לעישון מעט פחות קטלנית אך נחשבת גם היא להתמכרות מסוכנת. טיפול בהתמכרות מקצועי, שנותן מענה רגשי לשורש הבעיה, נותן מענה להתמכרויות אלו. בנוסף, ישנן התמכרויות התנהגותיות נפוצות אחרות כמו למשל התמכרות להימורים, למסכים ולאינטרנט. לטיפול בהתמכרות ישנה חשיבות רבה מאוד. קיימים טיפולים שונים ובכלל זה פסיכותרפיה, טיפול רגשי, ועוד. לעיתים הטיפול מוכוון באופן כללי להתגברות על התמכרות, ולעיתים מדובר בטיפול אישי המתאים לכל סוג של התמכרות. אך בכל אופן המקור לכל נטייה להתמכרות הוא זהה – חוסר יכולת להתמלא באנרגיה טבעית של רצון טבעי באופן עצמאי, מוביל לדחף להתמלא באנרגיה של אובססיה לגורם חיצוני כלשהו שמתעורר התלהבות רגעית, או לפחות הסחת דעת ורגש קצת נעים יותר..

המשותף לכל תהליכי הטיפול הוא שהמטופל אינו לבד בתהליך הגמילה. מטופל עם מסירות לגמילה מהתמכרות המצוי במסגרת טיפולית זקוק פעמים רבות לליווי שוטף ותמיכה על מנת לבנות הרגלים ואמונות חדשות – לעיתים מאפס.

רגשות משחקים תפקיד חשוב בהתמכרות וכן טיפול בהתמכרות לוקח בחשבון את הרגש בחשיבות עליונה. אנשים הנמצאים במצבי התמכרות, לעתים קרובות מנסים להתחבא מהרגשות הלא נעימים שבהם והם אינם מתמודדים איתם. הדחקה זו יכולה להגביר את ההתמכרות עוד יותר. טיפול בהתמכרות הוא למעשה טיפול רגשי ולכן יכול לסייע למטופל להתגבר על הרגשות הקשים שלו, ללמוד לקבל אותם ולשחררם בצורה בריאה. לטובת חיים בריאים וטובים, יש לשים לב לרגשות שלנו באופן יומיומי ולא רק לטפל בהם ככלי לזירוז של גמילה אחת מסוימת, אלא כדי לסלק כמה שיותר לחצים מיותרים ובכך למנוע את הנטייה להתמכרויות מהבסיס.

כשמתחים קשים מכניעים אדם החסר את היכולת להתמודד איתם, לצערנו פעמים רבות זה מוביל להתדרדרות משמעותית. אותו אדם שעכשיו רובצת עליו בעיה כבדה שמסרבת לזוז – עלול באופן אוטומטי לחפש את האושר ותחושת החופש שלו במקומות אחרים. אותם "פתרונות" מצליחים לעמעם את הכאב לרגעים קצרים. גם אם בדרך של בריחה ופגיעה עצמית, אנשים יעשו הרבה מאוד כדי לחוש הפוגה מרגשות קשים המלווים אותם תקופות ארוכות.

על מנת להדחיק את הסבל, במצבים חמורים יותר אנו עלולים להשתמש בדרכים מזיקות יותר כמו אכילה מופרזת, סמים, סיגריות, אלכוהול, הימורים ועוד.

סבל רב שאינו מטופל, הוא הבסיס העיקרי הגורם להתמכרות. לכן, חיוני שכל אחד מאיתנו ייתן תשומת לב לעיתים לרגשות והחוויות הקשות כדי להבין מה הגורם האמיתי להם. בתהליך טיפול בהתמכרות נקבל מבט יותר מעמיק על הדברים ותהיה לנו הזדמנות לגלות מה חוויות אלו יכולות ללמד אותנו ומה עלינו לשפר. הדחף להנאה רגעית יכול לתת "מענה" עם אמצעי כלשהו שמרגיע אותנו באופן יחסי. בהיעדר מודעות לדרך נכונה להשתחרר מהסבל, נוצרת יותר ויותר תלות באותו אמצעי ועד מהרה אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב של התמכרות.
בעזרת פסיכולוג או טיפול בהתמכרות מתאים, ניתן ללמוד כיצד לזהות רגשות, לטפל בהם בצורה בריאה ולהימנע מהתמודדות איתם בדרכים מזיקות. לעומת פסיכולות שנותן מענה חלקי ללא כלים של ממש, טיפול רגשי תמיד יהיה מכוון למסלול מעשי וממוקד יותר. ישנה תוכנית פעולה ברורה עם צעדים שאפשר ליישם באופן מבוקר וברגישות יחד עם המטופל.

טיפול רגשי מתמקד בטיפול בבעיות רגשיות והתנהגותיות. טיפולים רגשיים אמורים לעזור למטופל להתמודד עם בעיות רגשיות ומנטליות דרך תרגילים ויישומים מעשיים המלמדים איך לזהות, להבין ולנהל תהליכי חשיבה.

כשמדובר על התמכרות, הטיפול הרגשי מתמקד בתגובה הרגשית ותהליכי המחשבה המדויקים של המטופל ביחס למצב החדש, ללא ההתמכרות. מטרתו של טיפול בהתמכרות שהוא גם טיפול רגשי, זה לעזור למטופל לשחרר את התלות וההרסניות הנלווית לתהליכי התמכרות ולהתמודד עם הטריגרים החיצוניים והפנימיים שהובילו אותו להתמכרות.

מה זה דיכאון ואיך הוא קשור להתמכרות?
דיכאון הוא מצב רגשי מאוד מטריד ומכביד ובדרך כלל גם מאוד ממושך. המאפיינים העיקריים שלו הם רגזנות, דכדוך, דימוי עצמי נמוך, חוסר עניין, חוסר מוטיבציה, אפתיה, חרדות וחשדנות, רגשות לא נעימים ביחסים חברתיים ובחיי היומיום, תחושת חוסר תקווה ואפילו אם הזדמנויות טובות נקרות בדרך, ייתכן שהדיכאון יאלץ את הסובל להסתתר מפני הלא ידוע ולהעדיף להישאר באזור המוכר וכביכול "בטוח" יותר.

מעבר לכך, דיכאון יכול להוות גורם להתמכרות. לפי מחקרים בארה"ב – כשליש מהסובלים מדיכאון עמוק סובלים גם מהפרעת שימוש בסמים.

דיכאון יכול להעלות את הסיכון להתמכרות לתרופות, שכן תרופות (וכל אמצעי הסחת שונים נוספים) פועלים להרדמה (זמנית) של תחושות הייאוש האופייניות לדיכאון. אך גם בהקשר הכללי של ההתמכרויות, קל לראות איך מצבי דיכאון מהווים מצע רך להתפתחות של מגוון הרגלים לא בריאים.

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות בהקשר של דיכאון?
במקרים מסוימים ניתן לבצע טיפול רגשי מקצועי במקביל לטיפול תרופתי. הטיפול הרגשי אף עשוי עם הזמן לאפשר לכם לעזוב התרופות אך זו כמובן החלטה שתצטרכו לקבל עם הרופא שלכם בבוא העת. טיפול בהתמכרות אפקטיבי לוקח בחשבון גם מצב של דיכאון או כל תסכול עמוק אחר.
על-ידי זיהוי בעיות רגשיות תוכלו בליווי של מטפל רגשי לנוע לעבר איזון ושלווה גדולים יותר עד למצב שבו הדיכאון, גם אם עדיין קיים ברקע, כבר אינו שולט בכם ולא מקבל החלטות במקומכם.

מהם הסימנים להתמכרות לכעס? חברים, בני משפחה או קרובים יכולים לזהות שאדם מתמודד עם התמכרות לכעס כאשר הוא מסתמך על הכעס כדי לפתור בעיות יומיומיות, לא מצליח לשלוט בכעס וכשהוא מרגיש כעס הוא הולך באופן אוטומטי לפרוק את הכעס בלי לחשוב על ההשלכות. טיפול בהתמכרות לכעס בהחלט אפשרי ורצוי. רוצים לקרוא עוד על הטיפול בהתמכרות לכעס? לחצו >> טיפול בכעסים

התמכרות להימורים היא מצב בו האדם מתמכר לשחק במשחקים הנושאים סיכון כספי ולהמר על תוצאתם. פעמים רבות זה הופך להרגל – "תחביב" ששואב שעות רבות וכספים רבים. לאט לאט המתמכר מפסיק לעשות את הדברים הרגילים בשגרת יומו, אפילו החיוניים שבהם, ואף מצמצם מגע אם אנשים שהיו בחייו.
ההתמכרות להימורים יכולה להפוך לפגיעה רצינית בחיים האישיים של האדם, ובכלל זה מדובר על דיכוי והדחקת רגשות, בעיות כלכליות, בעיות משפחתיות, ופגיעה בבריאות הפיזית והנפשית.
ברגע שאדם מתחיל להרגיש שהוא שוקע למשחקי המזל, מומלץ לפנות לסיוע מקצועי ולקבל טיפול מיידי, לפני שהמצב פוגע אנושות בחיי היומיום שלו. וכמובן שאם כבר נגרם נזק רב, חשוב לטפל בבעיה כדי למנוע נזק נוסף.

מהם סימני ההתמכרות להימורים?
סימני התמכרות להימורים כוללים דחף מתמיד לשחק ולהמר, חשק חזק לנצח ללא חשיבה שקולה על ההפסדים, הקצאת זמן וכסף למשחקים על חשבון דברים אחרים, שקיעה לעצבות למשך פרקי זמן ארוכים בעקבות ההפסדים והחובות, ובידוד חברתי.
אם יש לך חלק מהסימנים הללו של התמכרות להימורים, טיפול בהתמכרות בהחלט מומלץ על מנת לייעל את ההתמודדות עם הבעיה ולמנוע התדרדרות נוספת. מוזמנים להתקשר לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות 052-487-1100

כן, מחקרים מראים כי טיפול בהתמכרות ויציאה מההתמכרות יכולה לשפר פעילות חברתית ופסיכולוגית. טיפול בהתמכרות יכול לעזור למטופל ללמוד לגבש מחדש את עצמו ואת הנוכחות שלו בחיבור מחדש לקהילה ולסביבה החברתית, משפחתית ואקדמית שלו. קשיים רגשיים כמו בדידות, חרדה ודיכאון עשויים לקטון כתוצאה מייצוב הפעילות החברתית והפסיכולוגית של המטופל.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

נגישות
Scroll to Top