מרץ 2019

התקפי זעם כחסם לאהבה

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי ועצמאות רגשית
התקפי זעם כחסם לאהבה
רוב חיי לא אהבתי אנשים. לא בהכרח אלו שבסביבתי, אלא אנשים כיצורים בעולם. אפשר להגיד שגם הרגשתי הרבה שנאה לאנשים, חשבתי על כמה שאנחנו, בני האדם, אגונטריים, מרוכזים בעצמנו ומגלומנים, כוחניים ודורסניים.לא הבנתי עד כמה התקפי זעם היו בי וכמה התקפי זעם מנעו ממני למעשה לראות את טבעו האמיתי של האדם ואת עצמי.
‍‍‍‍‍‍
כשמסתכלים על העובדות, על איך שהעולם שלנו נראה, על הניצול האדיר של מי שיכולים להשיג יותר על חשבונם של מי שיכולים פחות להגן על עצמם, אז קשה שלא להרגיש גועל אדיר והתקפי זעם. ואם ממשיכים להתמקד במחשבה הזו נרגיש גם שנאה שהיא למעשה הרבה התקפי זעם שמתגבשים יחד.
לאור כל ההרס, העוול והניצול, לפעמים זה מרגיש הגיוני לכעוס על אנשים ולחוש התקפי זעם.
 

האם התקפי זעם זו באמת תגובה חכמה?

האמת היא שלא, כי גם קיים עוול גדול ויש על מה להאשים, המיקוד באשמה והתקפי זעם תמיד מובילים לתוצאות שליליות כמו לחצים נפשיים, ותקיעות ברגשות של סבל כמו ייאוש רב, חוסר אונים מחניק וחוסר ערך.הסבל הזה נוצר קודם כל עבור מי שמתמקד באשמה, ולכן, מי שמחפש צדק ומתמקד באשמה, משיג תוצאה הפוכה. אז הוא אולי ירגיש צודק בהתחלה, אבל זה לא יהיה חכם.
‍‍‍‍‍‍
הרבה מהבילבול בנושא הזה מתחיל מהמחשבה שבאהבה חייבים להרגיש חיבור עמוק לאורך זמן רב, וזה לא בהכרח נכון.

⦿ ברור שיותר קל לאהוב אנשים שדומים לך
⦿ ברור שיותר קל לאהוב אנשים שנפתחים אלייך
⦿ אנשים שדומים לך, שחושבים כמוך
⦿ אנשים שעושים יותר טוב מאשר רע
⦿ אנשים שמוכנים יותר להקשיב ולתמוך בך
⦿ וברור שאי אפשר לאהוב כל אדם לעומק

‍‍‍‍‍‍חשבתי שאולי אנשים זה כמו פרי שיש לו טעם אחד שאתה אוהב או לא אוהב, אבל אנשים זה לא משהו שיש לו טעם אחד.
בני אדם הם יצורים מורכבים. והתנהגות מסוימת לא תמיד משקפת מי אנחנו באמת. כי במהות שלנו אנחנו יצורים שבסופו של דבר רוצים לאהוב ולהיות נאהבים. זו הכוונה היחידה האמיתית שיש בנו. כשאנחנו מקשיבים נגלה שכל עוול ופגיעה שאנחנו שאנו עושים, נובעים מחוסר אהבה עצמית, לא מרוע או מכוונה רעה. ואני לא מדבר על אגו נפוח שזה לא באמת אהבה עצמית, אלא על אהבה עצמית שיש בה ענווה.‍‍‍‍‍‍
מה שברור לי זה שאשמה ואיתה התקפי זעם מרחיקים בין אנשים, בין אדם לעצמו ובין אדם לאחרים.
‍‍‍‍‍‍

אחרי שנרגעו התקפי זעם

כשיכולתי להבין שהתנהגות אלימה לא באה מתוך כוונה רעה, התקפי זעם כבר לא עלו בי. כאשר נרגעו התקפי זעם, יכולתי לראות בני אדם לא רק ביחס להתנהגות אגוצנטרית או אלימה שבהם, אלא ביחס למי שהם במהות – אנשים שרוצים לאהוב ולהיות נאהבים, רק לא תמיד יודעים איך לעשות זאת, ולכן עושים טעויות. אפילו שהטעויות יכולות להיות חמורות כמו לפגוע באחרים, אנשים הם הרבה יותר מסך הטעויות שלהם.
וכשאני רואה אותם כך, אני משפיע עליהם להתנהג בצורה טובה יותר, כי אני רואה אותם בגובה עיניים, ולא ממקום מתנשא.
אני הופך למראה של הטוב שיש בהם. אני אוהב אותם, גם את אלו שעושים יותר נזק מאשר תועלת. טיפול בכעסים לגברים או לנשים, זה אחד הדברים שאני הכי אוהב לעשות, כי אנחנו כולנו בסופו של דבר רוצים רק טוב, האנרגיה החיובית שבנו רק מחכה לצאת החוצה, ואחרי טיפול גם בהרבה מקרים של אלימות קשה, הבנתי שכולנו יכולים לעשות שינוי.
‍‍‍‍‍‍

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

נגישות
Scroll to Top