אוגוסט 2019

התקפי זעם ואנשים שפוגעים בנו - הסיבה להתקפה

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי יציב

התקפי זעם ואנשים שפוגעים
כל כך אהבתי את דוד שלי שהתאבד לפני כמה שנים בצורה אכזרית וטרגית – הצית את עצמו בלהבות.
היה לי חיבור מיוחד עם הדוד הזה, ולכן הקושי והכאב לא קטן.
מוות זה דבר שלא פשוט לקבל. אני אפילו לפעמים חולם שהוא בכלל חי, כאילו ששסתם רק היה נדמה שהוא מת.
ועם כל מה שאמרתי, הוא היה אחד האנשים עם ההשפעה השלילית שהכרתי, היו לו הרבה התקפי זעם ובעיות עצבים. אך היתה לו גם השפעה חיובית.
 כשהייתי נער, שיתפתי אותו ברעיון מטומטם לנהוג באופן אלים כלפי מישהו. (מה שקרוב לוודאי שלא הייתי עושה, אך שקלתי את זה).
באותו רגע הוא הכניס בי שכל ורגישות מסוימת ומנע ממני את זה.
אני זוכר שהוא קיבל אותי עם כל הטירוף שהיה בי, אולי כי גם הוא היה קצת "משוגע", ובאופן מסוים לקבל אותי עזר לו קצת לקבל את עצמו, ובלי קשר לזה, פשוט כי היה בו משהו באמת טוב שזיהה את הטוב שבי.
 
עוד דבר שמאוד לא פשוט לקבל זו פגיעה. פגיעה עצמית או פגיעה באחרים, פגיעה של אחרים באחרים, פגיעה של אחרים בעצמם וכו'. לא פשוט לקבל פגיעה. כי לפעמים לא פשוט להבין למה זה קורה. ולא פשוט לקבל דברים שאנחנו לא מבינים אותם.
 

ואם אנחנו מנסים למצוא הסבר מתוך לחץ למצוא אותו, הרבה פעמים ההסבר לא יהיה מחובר למציאות.
אז לרוב אנחנו מסבירים התקפי זעם או את תופעת הפגיעה עם הקביעה שיש אנשים רעים ויש אנשים טובים: "אנשים רעים עושים טוב לאחרים ואנשים טובים עושים טוב לאחרים". אז אפשר לחשוב שאנשים עם התקפי זעם פוגעים בנו, "כי הם רעים". אבל האם זו האמת?

התקפי זעם – מה הסיבה?

שאלנו "למה אנשים עם התקפי זעם פוגעים בנו?", אבל כמובן – התקפי זעם אלו פוגעים גם בהם, לכן יותר נכון יותר לשאול – למה בכלל קיימים התקפי זעם?

אם אנחנו פוגעים בעצמנו, זה לא קורה כי יש בנו רצון לפגוע בעצמנו, אלא כי יש בנו מצוקה שמתנקת אותנו מהמציאות ומעוררת בנו דחף *לא רצוני* לפגוע בעצמנו. לרוב גם לא נשים לב שאנו פוגעים בעצמנו. נהיה ממוקדים באשמה והלקאה עצמית, לא נחשוב בצלילות, ומתוך  לחץ רב נפעל מתוך דחף וחוסר שליטה.

לאחר מאות טיפולים, ולאחר למידה וחקירה של התנהגות בני האדם של יותר מ 15 שנים: גם כשאנו פוגעים באחרים, הסיבה היא זהה:
אנו נמצאים במצוקה, ממוקדים באשמה, לא חושבים בבהירות, שבויים ללחץ גדול ומונעים מתוך דחף (ללא בחירה מודעת וחופשית) שמוביל לאגרסיביות, התקפי זעם ופגיעה באחרים.
 
יש אומרים שמוסר זו המצאה דמיונית של של תרבות מסוימת, אני חולק על זה מהסיבה הפשוטה, שבסוף יש מישהו שנפגע באמת, לא בדמיון.
התחלנו לתת משמעות למילה מוסר, כי ידענו שיש מישהו שבאמת נפגע כתוצאה מהתנהגות פוגענית.
לדוגמא, אם מלמדים אותך שאין סיבה להתחשב באדם עם גוון עור שונה משלך, או אם מלמדים אותך שזה בסדר ו"חינוכי" להרביץ לילדייך, לא תחשיב את ההתנהגות שלך כאלימה. במצב מודעות נמוך יותר, אדם אפילו יכול ליהנות מתוצאה של גרימת סבל למישהו אחר – התקפי זעם עלולים להראות לו כמו משהו חיוני והגיוני.
רק ברגע שאתה מזהה ברמה מספיק גבוהה שהתנהגות מסוימת היא אלימה (ולא רק אחרי המעשה אלא לפני), אתה מתחיל לשנות את ההתנהגות שלך מפוגענית יותר למטיבה יותר.
אבל, בשביל שנהיה מסוגלים לזהות זאת, עלינו לפתח דימוי עצמי מאוזן ויציב – לא מתנשא או יהיר וגם לא נמוך, נחות או כנוע. אלא אמיתי ושווה בין שווים.
 

התקפי זעם – איך נכון להתייחס לזה?

כשיש התקפי זעם או התקף עצבים ואנחנו פועלים באגרסיביות ופוגעים באחרים, זה לעולם לא מתוך כוונה רעה, כי תמיד בבסיס להתנהגות הזו נמצאת מצוקה רגשית, חוסר צלילות ודחף לא רצוני.
יכול להיות שנדמה שקל יותר לשים תווית על בן אדם ולקבוע שהוא "רע" ובגלל זה הוא פגע בי או באחרים, אבל האמת היא שהוא עשה זאת מתוך מצוקה, בדיוק כפי שגם אנו מסוגלים לפגוע באחרים או בעצמנו רק כשיש בנו מצוקה.
 
אנחנו יכולים לקוות להתקדמות מוסרית – הגדלת הרגישות שלנו לאחרים, כמה שרק אפשר. אך זה לא ייקרה אם נעניש את עצמנו ונכעס על עצמנו. אלא להפך, זה תמיד מתאפשר דרך חמלה וקבלה לעצמנו, כי זו תוריד את המצוקה ואת הנטייה לאגרסיביות כלפי עצמנו או אחרים.
כמטפל רגשי בעל ניסיון רב והמלצות רבות, אני מציע טיפול בכעסים לגברים וגם לנשים. צרו קשר לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות –  0524871100. אביב עוז, מטפל רגשי.‍‍‍
 

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

נגישות
Scroll to Top