שליטה בכעסים - למנוע התקפי זעם או ויכוחים

מאת אביב עוז | מטפל רגשי לרוגע פנימי ועצמאות רגשית
שליטה בכעסים למנוע התקפי זעם

מצחיק שלפעמים אנחנו מסכימים ובכל זאת מתווכחים, כי אנחנו פשוט לא מסוגלים להבין את הכוונה של הצד שני (שלמעשה מאוד דומה לשלנו). זה קורה גם כי אנחנו באים ממקום לא שקט,
ומנסים בכוח לשכנע מישהו במשהו. במאמר זה ננסה לראות מדוע אנו מאבדים שליטה בכעסים.

 

איך למנוע התקפי זעם מתוך שליטה בכעסים

ויכוח יכול להיות דיון מכבד, ויכוח הופך להיות מאוד לא נעים, כשיש בו חוסר שליטה בכעסים והתנהגות שגם לא נראת כך תמיד מנוהלת מתוך התקפי זעם. זה הופך להיות אלים, ברגע שאנו מנסים לשכנע מישהו להסכים איתנו, זה בעצם סימן ברור שאיבדנו שליטה בכעסים – כאשר איננו מסוגלים לקבל דעה שונה משלנו, או התנהגות כלשהי שבעינינו נתפסת כמאוד לא מכבדת.

לא אשכח את היום שבו בחרתי להפסיק לנסות לשכנע. כבר הרבה זמן הבנתי שיש איזה ניסיון לנסות לשכנע אחרים להבין או לקבל אותי, אבל עד לאותו יום לא הבנתי מבחינה רגשית עד כמה
הפעולה הזו היא גם לא אפקטיבית וגם מתישה מאוד. וכשנפל לי האסימון, ידעתי שאני פשוט לא באמת רוצה יחס מרצה מאף אחד. ואז ידעתי שהחזרתי לעצמי שליטה בכעסים, ולא רק שליטה בכעסים אלא שליטה בהתנהגות באופן כללי, כי התחברתי הרבה יותר לרצון הטבעי שלי.

לא מובן מאליו להגיע לרגע כזה, כי הדחף ליחס מאחרים יכול להיות לא קטן, ובמיוחד אם קיימת בנו תפיסה "שזהו דרך העולם". במקום לשכנע, אני משפיע על דעות של אחרים, אני מכוון לרעיון מסוים, מציע אותו, ללא הדחף שהאחר יקבל אותו. כל עוד לא משחררים את הדחף לשכנע אחרים, נהיה מנוהלים מתוך התקפי זעם וחוסר שליטה בכעסים, כי הנטייה שבנו להאשים אחרים בסבל שאנו מרגישים תשאר מאוד גדולה.

 

טיפול בכעסים לגברים

נכון שגם לנשים קיימת בעיה של התקף עצבים, אבל מניסיוני לאורך השנים, בדרך כלל אצל גברים התקפי זעם חמורים יותר. לכן לרוב פונים אליי עבור טיפול בכעסים לגברים.

כמטפל רגשי ומאמן אישי שואלים אותי לפעמים איך "לתקשר נכון" עם בן/בת זוג לדוגמא
כדי לא להגרר לויכוחים, שואלים "מה המילים הנכונות?". הגישה הזו בעייתית, כי עם כל הכבוד לניסוח המילים שלנו, מה שיותר משפיע בתקשורת זה ההלך רוח שלנו, מצב התודעה. במילים אחרות ופשוטות כמה אנחנו רגועים או כמה עם כמה מתח אנו מגיעים לשיחה.

מי שיודע איך להרגיע את עצמו ללא תלות רגשית בהסכמה או אי הסכמה, קבלה או אי קבלה, הבנה או לא, פרגון או לא וכו', יבוא ממקום רגוע לשיחה ללא ציפיות, ואנחנו כמי שמקבלים מסר רגוע, הרבה יותר סביר שנקשיב לו יותר, וננהל שיחה מכבדת יותר.

אני מאחל לכולנו שנבסס את מקור הרוגע הפנימי שבנו, כך שנוכל להגיע רגועים לכל אינטרקציה אחרים וליצור פיוס והרמוניה גדולים יותר. למי שמעוניין בשיחת ייעוץ ראשונה ללא עלות מוזמנים ליצור קשר – 0524871100. אביב עוז, מטפל רגשי.

צלצלו (לחיצה על המספר)
או השאירו פרטים

כתבו לי ב WhatsApp

אפשר לכתוב 24/7 גם בשבתות וחגים ואחזור אלייך בהקדם

נגישות
Scroll to Top